Mörker över Husum – 130 tjänster bort

Publicerad 2007-12-07, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:28

M-real i Husum ska banta bort 130 anställda de kommande tre åren. Orsaken är skenande vedpriser.
– Ett smärtsamt besked, säger Pappers lokale ordförande Kenneth Olsson.

M-reals vinstmaskin i Husum, utanför Örnsköldsvik, hackar rejält. Enligt Kenneth Olsson kommer bruket att gå med röda siffror nästa år om ingenting görs.

Bruket i Husum, som producerar både papper och massa, har under en lång följd av år varit ett av koncernens verkliga guldägg. Men nu hopas de mörka skyarna över de cirka 1 050 anställda.

– Ingen ska behövas sägas upp. Vi ska lösa det med avtalspensioneringar och i vissa fall även med avgångsvederlag.

– Vi kommer att kapa från toppen och skicka hem de äldre.

Kenneth Olsson konstaterar att uppemot 140 anställda kommer att passera 60-årsgränsen fram till 2010.

– Sen är frågan om alla dom verkligen vill ha en avtalspensionering.

Kenneth Olsson hade inte riktigt förväntat sig en så här ny, kraftig bantning av personalen så tätt inpå den förra neddragningen.

– Mellan 2005–2007 har bruket tagit bort 170 personer. Sen har vi sammanslagningen med Wifstavarv och nedläggningen av det bruket helt nyligen.

Med andra ord har det varit en rejäl turbulens på orten den senaste tiden.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!