Stöd till vedeldning hotar industrin

Publicerad 2008-01-11, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:28

Omläggning av energipolitiken och minskade subventioner till eldning med biobränsle är det enda som kan stoppa den nedåtgående trenden för svensk skogsindustri. Det menar Pappers ekonom Christer Larsson.

Den senaste tiden har krisrubrikerna vilat tungt över Norrsundet, Hallstavik, Husum, Klippan, Lessebo, Katrinefors och Utansjö. Neddragningar av personal eller nedläggningar i storleksordningen 800–900 personer.

2007 var ett riktigt krisår för pappersarbetarna och förbundet krympte.

– Om alla aviserade beslut genomförs landar förbundet på cirka 18 000 medlemmar, konstaterar Christer Larsson.

På tio år har var femte medlem försvunnit.

– Och går vi tio år framåt i tiden är mitt grundtips att vi hamnar under 15 000 medlemmar.

Christer Larsson ser heller ingen ljusning för 2008.

– Risken för ytterligare nedskärningar eller nedläggningar är uppenbar.

Boven är de skenande vedpriserna och priset på energi.

I fjol gick vedpriset upp i Sverige med cirka 20–25 procent till glädje för alla skogsägare.

Och för de bruk som hämtar virke från Ryssland blir 2008 en riktig rysare.

– Det pågår förhandlingar om tullarna, säger Christer Larsson. Klart är att avgiften per kubikmeter ved stiger från tio till femton euro den första april.

Det stora hotet kommer sedan den 1 januari 2009 då avgiften är tänkt att stiga till 50 euro.

– Det har redan fått återverkningar på vedpriserna. Men också energipolitiken, subvention av biobränsle för uppvärmning, hjälper till att driva upp priserna.

Helt säkert kommer produktionskapacitet slås ut över hela Europa – och Sverige ligger trots allt inte sämst till. Landet har en bra struktur på sin pappers- och massaindustri, internationellt sett.

Här finns – trots allt – en rad välinvesterade bruk och koncerner. Ett exempel är Södra Skogsägarna med bruk i Värö, Mörrum och Mönsterås, som av allt att döma gjorde ett rekordår 2007.

– Så är de också självförsörjande på energi och har fått igenom prisökningar på sina produkter, som man inte mäktat med inom exempelvis finpappersområdet, där det också finns en överkapacitet.

Krisen på Pappers område beror också på att lönsamheten är dålig på många produkter, enligt Christer Larsson.

– Priserna ligger still medan ved- och energikostnader sticker iväg. Det är en kombination som inte är så bra.

Bruk som i nuläget klarar sig hyfsat kan också få problem den dag elkontrakten ska förhandlas om.

– De som band priset för fem år sedan gjorde det till 25 öre kilowatten. I dag handlar det om dubbelt upp.

Vad kan vända den nedåtgående spiralen?

För Christer Larsson är svaret givet. Det krävs en omsvängning av den förda energipolitiken till att tillåta elproduktion som uppfyller miljö- och säkerhetskraven – läs kärnkraft.

– Det krävs också att subventionerna för eldning av biobränsle minskar.

Båda delarna leder enligt honom till lägre priser på ved och energi.

I dag konkurrerar industrin med värmeverken runt om i landet om samma råvara och i Pappers värld är det enkelt uttryckt förnuftigare att vidareförädla råvaran än att elda upp den.

Nu ser inte den politiska verkligheten ut som Christer Larsson vill.

– Politikerna vill att elen ska vara dyr för att vi ska kunna stänga ner kärnkraften. Speciellt vänstern och miljöpartiet gillar läget just nu.

– Problemet är att om man håller fast vid en avveckling av kärnkraften, måste man spara på el. Det bortfall som blir går inte att ersätta med andra energiformer.

Resultatet har blivit glada skogsägare och energibolag.

– Spekulera i skog är nog det säkraste man kan göra i dag. Den risk som finns, ligger i en omsvängning av den förda energipolitiken. Och det finns inte mycket som talar för det.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!