Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”
”Bra att allt utreds ordentligt” IF Metall: ”Ser vi brister så stoppar vi arbetet”
Publicerad 2008-01-09, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:28
I dag kom beskedet alla på Utansjö fruktat. Bruket slår igen verksamheten och drygt 140 anställda förlorar jobben.
– En sån här dag är man långt ifrån glad, säger Pappers vice ordförande Hans-Åke Nordstrand.
Utansjö bruk har under en längre tid figurerat i debatten runt de höga elpriserna. Under 2006 togs ett beslut om att stänga ner bruket. Ledningen började också tala om en etablering i Sydafrika.
Nu har de skenande priserna på vedråvara lagts till energipriserna och Rottneros koncernledning valt att kasta in handduken i fallet Utansjö. Bruket släcks ner någon gång under andra kvartalet.
Beslutet drabbar 106 pappersarbetare och ett drygt trettiotal tjänstemän.
– Produktionsmässigt har det gått bra för oss, säger Hans-Åke Nordstrand. Under förra året lyckades vi med en tioprocentig produktionsökning och vad jag förstår har vi också lyckats sälja det vi producerar.
Men det är alltså andra faktorer som lett fram till nedläggningen.
Bruket importerar sin vedråvara – asp – från andra sidan Östersjön och den har stigit kraftigt i pris.
Utansjö tillverkar CTMP-massa i en anläggning som togs i bruk så sent som 2005. Bruket producerar också slipmassa.
– Vi är den fräschaste anläggningen i koncernen, så det klart känns lite extra bittert att vi får lägga ner, säger Hans-Åke Nordstrand.
En ljuspunkt är att ledningen deklarerat att de är öppna för utomstående intressenter på bruket.
För Hans-Åke Nordstrand, med 35 års anställning, och hans arbetskamrater är utsikterna till nya jobb inte de bästa.
– Dom jag känner starkast för i det här läget är dom runt 35 år som sitter fast med hus och barn på orten. Här i Härnösand och Kramforstrakten finns det inte mycket i jobbväg.
– Nere i Sundsvallstrakten har man Wifstavarv och den nedläggningen. Enda orten som det är lite drag i är Örnsköldsvik åtta–nio mil bort.
Hur har dina arbetskamrater tagit beskedet om nedläggningen?
– Vi fick beskedet i dag på morgonen och naturligtvis är man chockade. Det blev alldeles tyst när beskedet kom.
I Rottneroskoncernen ingår även bruken i Vallvik, Rockhammar och Rottneros.