Arbetstidsdom väcker förvåning

Publicerad 2008-06-05, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:27

Gårdagens utslag i Arbetsdomstolen (AD) väcker förvåning på Metsä-Tissue i Mariestad.
– Det var inte vad vi förväntade oss, säger Pappers vice ordförande Fredrik Marcusson. Det här ställer naturligtvis till det framöver.

Domen i AD handlade om två saker. Ska dygnets brytpunkter vara 06.00 – 06.00, som det står i Pappers allmänna villkorsavtal, om inget annat avtalas fram lokalt? Och måste de elva timmarnas ledighet under ett dygn, den så kallade dygnsvilan, vara sammanhängande?

På Metsä-Tissue i Mariestad bedrivs verksamheten i kontinuerligt treskift. De som jobbar 14.00-22.00 bryter mot dygnsvileregeln. Det blir ju bara 8 timmars vila fram till brytpunkten 06.00 på morgonen.

Där förhandlade fack och arbetsgivare fram en ny brytpunkt; 18.00 till 18.00. På Skogsindustriernas inrådan ville sedan inte företaget kännas vid den lokala uppgörelsen. Skogsindustrierna ansåg att brytpunkten i stället skulle räknas från den tidpunkt då den enskilde stämplade in och ville dessutom få prövat om dygnsvilan måste vara sammanhängande.

I sin dom gav AD arbetsgivarna rätt om brytpunkterna, vilket innebär att Pappers allmänna villkorsavtal i denna del är överspelad.

I frågan om dygnsvilan går AD strikt på avtalets skrivning. Där återfinns inte det lilla ordet ”sammanhängande” och AD menar därför att parterna måste haft ett syfte med att utelämna det för domen så viktiga ordet.

Det här måste få återverkningar även på andra håll?

– Ja, om man inte reglerat avtalet så att ordet sammanhängande klart och tydligt står, säger Matts Jutterström, ombudsman på Pappers.

Så det hänger på ett saknat ord?

– Det verkar så. Och i vårt fall så menar AD att partsavsikten inte kan vara annan än att den inte behöver vara sammanhängande.

Från Skogsindustriernas sida ser man ingen större dramatik i AD:s dom.

– Synsättet att dygnet ska räknas från arbetspassets början omfattas av alla andra parter på arbetsmarknaden, säger Andreas Edenman, chefjurist på Skogsindustrierna. Dessutom är det något som bäst tillgodoser aspekterna på hälsa och säkerhet för de anställda.

– Och att ledigheten börjar när arbetstiden slutar, är både rimligt och odramatiskt.

Och detta med att dygnsvilan ska vara sammanhängande?

– Från villkorsavtalets tillkomst 1996 och fram till att den nya paragrafen om dygnsvila infördes i januari 2007, har Pappers aldrig ställt kravet till oss att ledigheten ska vara sammanhängande, konstaterar Andreas Edenman.

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!