”Bästa hade varit en ren jämställdhetspott”

Publicerad 2011-08-22, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:19

Kvinnopott och begränsning av korttidsanställningar. Det är ett par krav som LO-förbunden ställer sig bakom i den kommande avtalsrörelsen.
– Förväntade men bra, även om jag gärna sett en annan konstruktion på potten, säger Pappers avtalsansvarige Matts Jutterström.

Förbunden är överens om en samordning sinsemellan och att förhandlingarna ska verka för en solidarisk lönepoltik med höjda reallöner.

Förbunden är också överens om att löneskillnaderna mellan kvinno- och mansdominerade yrken ska minskas och att avtalsområden med lägre löneläge ska få större del av utrymmet.

Det skulle gynna områden med hög andel kvinnor.

Därför ska det även framföras ett krav på en särskild pott – en kvinno- eller jämställdhetspott – vid sidan om de ordinarie löneökningskraven.

Denna är en slags blandning av liknande krav i 2007 och 2010 års avtalsrörelser.

– Bästa utfallet skulle vi få med en ren jämställdhetspott som 2007, säger Matts Jutterström. Jag förstår inte varför man skulle uppfinna hjulet en gång till.

– Men det är en kompromiss som vuxit fram mellan industriförbunden (läs IF Metall) och de traditionella kvinnoförbund som Kommunal, Handels och Fastighets.

Inför den kommande avtalsrörelsen har facken vidare förbundit sig att driva kravet på en begränsning av korttidsanställningar.

Vad Dagens Arbete erfar innebär detta att facken vill att avtal om tidsbegränsad anställning bara får träffas under sammanlagt tolv månader under en treårsperiod. Därefter övergår anställningen i en tillsvidareanställning.

Om en anställd vikarierat eller jobbat visstid i sammanlagt två år under en treårsperiod, så ska anställningen även i det här fallet övergå till en tillsvidareanställning.

Tanken är sedan att LO i direkta förhandlingar med Svenskt Näringsliv ska lösa ett antal frågor i avtalsförsäkringarna innan förbundsförhandlingarna dras i gång.

Här handlar det om olika förbättringar i trygghetsförsäkring vid arbetsskada (TFA). Bland annat att TFA ska ersätta olycksfall med hundra procent av inkomstförlusten även vid kortare sjukfrånvaro.

LO tänker också kräva att premieinbetalningen till avtalspensionen – precis som för tjänstemännen – ska betalas in varje månad.

Dessutom vill LO ha förbättringar i både avtalsgruppsjuk- och omställnings- och föräldraförsäkringen.

Slutligen ska LO ta upp några förbättringar runt rehabiliteringsfrågan med arbetsgivarna.

Men alla dessa frågor som rör försäkringarna är alltså inget som de enskilda förbunden för fram i sina respektive avtalslistor.

LO har i nuläget inte heller siffersatt kraven på löneökningar i 2012 års avtal eller hur stor kvinno- eller jämställdhetspotten ska vara.

Vad gissar Matts Jutterström på att kraven kommer att landa?
– Konjunkturinstitutet anger utrymmet till 3,1 procent och de ligger alltid lite i underkant.

Låt säga att kravet landar på 3,5 procent. Vad skulle det innebära för Pappers?
– Det gör 840 kronor mer i månaden och är precis vad vi krävde i 2007 års lönerörelse.