Facket får inte veta vilka som sjukskrivs
GDPR-tolkning försvårar fackligt arbete Tidigare skyddsombudet: ”Det blev locket på”
Publicerad 2012-11-27, 15:06 Uppdaterad 2015-02-09, 11:16
Högre lön i kronor och ytterligare nio timmar på arbetstidskontot. Det är Pappers krav i den kommande avtalsrörelsen. – Både nivån och de nio timmarna kan bli svåra att få igenom, säger avtalsansvarige Matts Jutterström.
Han gör ändå bedömningen att kraven är modesta med tanke på hur läget på arbetsmarknaden ser ut och där pappers- och massabranschen just nu genomgår en strukturomvandling.
– Men detta förhindrar inte att vi ska kräva reallöneökningar.
I årets avtalsrörelse är Pappers utgångskrav 353 kronor generellt åt alla och lika mycket till en lokal pott.
Pappers kräver ytterligare nio timmar arbetstidsförkortning att läggas till arbetstidskontot. Det är väl inget krav som arbetsgivarna tycker om?
– Nej, det vet vi om. Men vi har ett kongressbeslut på att nå 100 timmar – vi har 63 timmar i dag – och det finns ett medlemstryck i den här frågan.
Ni vill också stärka skrivningarna runt arbetsgivarnas skyldighet att förhandla vid inhyrning av arbetskraft?
– Vårt förslag ska göra det lättare att förhandla lokalt. Vi vill också täppa till det hål som finns. På Fitesa (f d Fiberweb) i Norrköping har det pågått korttidsinhyrning månad efter månad.
Ni vill också ha skarpare regler runt tidsbegränsade anställningar?
– Det är en fråga vi hållit på med i ett par år utan att lyckas.
Pappers vill bland annat att tidsbegränsad anställning bara får träffas sammanlagt tolv månader under en treårsperiod.
Förbättringar i föräldraförsäkringen är ett LO-krav. Men Pappers har väl redan ett bra avtal?
– Ja, vi har ett av de bästa avtalen på arbetsmarknaden. Vi har tillägg i fem månader (LO kräver sex månader), ingen kvalifikationstid.
– För oss gäller det mer att bevaka så att vi inte får sämre villkor än de vi redan har.
Ett annat LO-krav är att arbetsgivarna ska betala in avtalspensionen till Fora en gång i månaden – precis som för tjänstemännen?
– Ja, det är ett rättvisekrav och för att runda det problem som varit med en årlig inbetalning.