Facket får inte veta vilka som sjukskrivs
GDPR-tolkning försvårar fackligt arbete Tidigare skyddsombudet: ”Det blev locket på”
Publicerad 2012-11-07, 13:22 Uppdaterad 2015-02-09, 11:16
Vida Paper i Lessebo har ansökt om företagsrekonstruktion. – Vi har en månad på oss innan lönegarantin slutar att gälla, säger Pappers avdelningsordförande Mats Pehrson.
För de 230 anställda, varav 195 pappersarbetare, väntar nu en prövningens stund. Produktionen av dissolvingmassa, det som skulle bli en ny paradprodukt för bruket, ligger helt nere sedan i fredags.
– Det är kineserna som sviker oss, säger Mats Pehrson. De vill köpa till ett pris som ligger under tillverkningskostnaden.
Brukets produktion av papper har gett ett bra överskott, men som helhet har bruket gått med förlust eller marginella vinstsiffror. Nu har kreditgivarna, Swedbank, tröttnat och sagt upp krediterna med omedelbar verkan.
– Vi blev helt tagna på sängen, säger Vida-koncernens chef Santhe Dahl till Smålandsposten.
Bruket i Lessebo är ensamt inom Vida-koncernen om att ha sina krediter i Swedbank.
Mats Pehrson menar att banken naturligtvis har sin skyldighet att då och då ompröva sin kreditgivning.
– Men jag är lite förvånad över deras beslut eftersom vi alltid skött våra betalningar.
Lessebo bruk har en trist närtidshistoria, men lyckades resa sig ur askan efter Klippankoncernens kollaps 2006. Hösten samma år tog sågverkskoncernen Vida över och sedan dess har bruket hankat sig fram. Tills nu.
– Det blir samma advokat, Eric Edström, som ska rädda oss den här gången, säger Mats Pehrson.
Kan det gå så illa att ni får slå igen?
– Det beror på. Får vi inte ut vår massa på marknaden, blir det nog så.