• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Foto: MARCUS DERLAND
Foto: MARCUS DERLAND

Ingen förlikning för Ali

Publicerad 2014-01-21, 00:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:13

Det blev ingen förlikning för det ensamkommande flyktingbarnet Ali. Pojken krävdes på pengar efter att ha sytt sig en kostym av eget tyg i arbetsgivarens skrädderi. Tomas Lundmark, IF Metalls ombudsman i Umeå, kommer nu själv att företräda Ali i tingsrätten.

En förberedande förhandling i tingsrätten gav inget resultat. Arbetsgivaren som kräver Ali, 17 år, på 5000 kronor för att Ali på lediga stunder har sytt en kostym åt sig själv på arbetsplatsen, ville inte förlikas. Tomas Lundmark är ombudsman men kommer nu själv att ta rollen som Alis försvarare vid rättegången i tingsrätten. Trots att Ali inte är medlem i facket.

– IF Metalls avdelningsstyrelse har gett mig i uppdrag att företräda killen i tingsrätten. Skälet är att vi har ett intresse som fackligt organisation att ha ordning och reda på arbetsmarknaden. Den här killen har dessutom inte haft en chans att bli medlem. Han kom som ensamkommande flyktingbarn, hade varit i Sverige i åtta månader, och hade ingen som helst insikt i hur den svenska arbetsmarknaden fungerar. Vi har en skyldighet att som facklig organisation också hjälpa dem som kommer till det här landet.

– Det blir heller ingen kostnad förutom min arbetstid. I den här typen av småmål kan man inte få motparten att stå för rättegångskostnaderna.

Kravet på att Ali ska betala för den kostym han sydde på sin arbetsplats står alltså fast. Arbetsgivaren befann sig utomlands när Ali under lediga stunder sydde kostymen. Ali använde symaskin och klippbord som fanns på skrädderiet, men tyget köpte han för egna pengar i en tygbutik.

Varför gick det inte att förlikas?

 – Arbetsgivaren vill ha betalt av killen och killen vill inte betala, det är den korta versionen, säger Tomas Lundmark.

– Vi menar att det inte finns någon rimlighet i kravet. Arbetsgivaren kan inte ens precisera vilka kostnader han haft. Den oinvigde ser en rulle tråd kanske, elförbrukning för som mest en fem-sex kronor och ett slitage som är försumbart.

Arbetsgivaren har skrivit till tingsrätten att: ”Företaget är öppet för att erbjuda tjänster såsom att sy upp kläder, laga kläder och skor men inte att hyra ut maskiner och tillbehör”, och att det enligt företagets prislista kostar 8000 kronor att sy upp en kostym. Han framhåller att Alis uppgift var att sy upp och laga kläder som lämnats in till butiken, och anser att i det här fallet ska samma regler gälla för Ali som för vanliga kunder.

Fotnot: Ali heter egentligen något annat.

Anna Tiberg

Dela:
Ankis rygg är slut – har inte råd att gå i pension: ”Hur ska jag klara mig?”

Ankis rygg är slut – har inte råd att gå i pension: ”Hur ska jag klara mig?”

Smärtan är som knivar  Måste ändå bära tunga säckar – i tre år till

Teslakonflikten

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

Fackets nya strategi skapar förvirring  ”Konflikten är inte avbruten”

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

IF Metall bekräftar  Beordrats tillbaka till arbetet

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet – på uppdrag av IF Metall

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet — på uppdrag av IF Metall

Uppgifter: Jojo-metod kan skada Teslas verksamhet  Facket vill inte kommentera

Visa fler

DA granskar

Efter avslöjandet om skogsarbetarna – kyrkan överväger stora förändringar

Efter avslöjandet om skogsarbetarna – kyrkan överväger stora förändringar

Skogsentreprenör blåste thailändska säsongsarbetare – i kyrkans skog  ”Kände oss trygga med rutinerna”

Utländska arbetare lurades i kyrkans skog

Chefen tog deras pass och bankkort: ”Mådde jättedåligt”

Thailändska skogsarbetare blåstes av svensk skogsentreprenör  Tvingades betala tillbaka delar av lönen kontant

Cheferna: ”Vi tog inga pass”

Cheferna: ”Vi tog inga pass”

Vill först inte svara på DA:s frågor  ”Hört att man ska säga inga kommentarer”

Debatt: Villkoren i skogen

Gröna arbetsgivare: GS flyttar diskussionen från sakfrågan

Gröna arbetsgivare: GS flyttar diskussionen från sakfrågan

Slutreplik från arbetsgivarorganisationen

Vill styrelsen i Gröna Arbetsgivare lösa problemen i skogen, eller skadar det resultaträkningen?

Vill styrelsen i Gröna Arbetsgivare lösa problemen i skogen, eller skadar det resultaträkningen?

GS-facket ger svar på tal  ”Reser en obekväm fråga”

Vill GS-facket lösa problemen i skogen, eller bara debattera dem?

Vill GS-facket lösa problemen i skogen, eller bara debattera dem?

Gröna arbetsgivare: Bilden är ofullständig   ”Är de en användbar berättelse i en bredare strid?”

Entreprenören om rått- och mögelboendet: ”Det mest populära jag har”

Entreprenören om rått- och mögelboendet: ”Det mest populära jag har”

Myndigheter stänger katastrofboende  Inhyst utländska skogsvårdsarbetare  Chefen: ”Ingen som klagat”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram