Chefen tog deras pass och bankkort: ”Mådde jättedåligt”
Thailändska skogsarbetare blåstes i kyrkans skog Tvingades betala tillbaka delar av lönen kontant
Publicerad 2014-02-20, 14:31 Uppdaterad 2015-02-09, 11:13
KorttidsavtalDet blir inget statligt ”krisavtal” på Pappers område. – Vi kunde tänka oss att teckna ett sådant, men det ville inte arbetsgivarna. De ville villkora avtalet, säger Pappers avtalsombudsman Matts Jutterström.
Förhandlingarna mellan Pappers och Industriarbetsgivarna om ett krisavtal är avslutade.
Vad man förhandlat om är ett korttidsavtal, där staten går in med stöd så att företagen behåller arbetskraften i tider av ekonomisk kris i stället för att säga upp.
Problemet har varit att arbetsgivarna förutom det staliga avtalet också ville ha ett krisavtal utan statlig inblandning.
Om det förra avtalet handlar om att kunna sänka arbetstiden och lönen i tre steg vid djup ekonomisk kris, skulle det kompletterande avtalet ge arbetsgivaren rätt att träffa korttidsavtal utan statlig inblandning.
Anställdas lön och andra ersättningar skulle då kunna sänkas upp till tolv procent under en niomånadersperiod.
Arbetsgivarna har fått igenom båda avtalsformerna på bland annat IF Metalls område, men på Pappers avtalsområde stannar nu förslaget på papperet.
– Vi ville ha ett avtal med statligt stöd och ingenting annat, säger Matts Jutterström.
Vad innebär detta för framtiden?
– Ingenting. Vi har klarat oss utan sådana här avtal i alla år.
Pappers har deklarerat att man som förbund inte är intresserad av att skriva under avtal som kan innebära lönesänkningar för medlemmarna.
– Nu var vi beredda att skriva under det staliga avtalet. Vi tyckte att ett avtal räckte, men arbetsgivarna ville ha två.