Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag
Anklagas för sekretessbrott ”Det är tufft för mig”
Publicerad 2014-09-06, 10:23 Uppdaterad 2024-01-18, 16:40
Pappers kongressLO:s ordförande sjöng industrins lov inför Pappers kongress. Ett populärt grepp av Karl-Petter Torwaldsson.
– Statsminister Reinfeldt pratar som om vi en gång hade en industri i Sverige. Ni som sitter här i salen är levande bevis på att vi fortfarande har det. Ni företräder en viktig industrigren som står för 12 procent av Sveriges exportinkomster. Det ser ljust ut för er och era medlemmar.
Men mycket hänger på valet näst helg, enligt Karl-Petter Torwaldsson.
– Det är krig om väljarna och mycket står på spel. 140 miljarder kronor i skattesänkningar har Alliansen genomfört, det är mest i hela den industrialiserade världen, sa Torwaldsson. Så växer också klyftorna mellan fattiga och rika snabbare i Sverige än i den industrivärlden.
LO:s ordförande utlovade också en höjning av a-kassan om Socialdemokraterna vinner valet och ett slopande av den bortre parentesen i sjukförsäkringen.
– Det är lättare att påverka metallaren Stefan Löfven än Fredrik Reinfeldt.
– Sverige är ett fantastiskt land för LO-medlemmar, men mycket har blivit sämre, sa Torwaldsson och illustrerade med egna erfarenheter ur arbetslivet där människor slitit ont och hamnat mellan stolarna i a-kassa och försäkringskassa.
– Vi måste ändra på det skitsamhället, sa LO:s ordförande med adress till den borgerliga alliansen. Det viktigaste i den kampen är att slåss för jobben. Vad är det som är så svårt? Arbetslösheten kostar landet 67 miljarder om året. De pengarna kan vi använda på andra sätt, vi kan skapa jobb, bygga vägar, underhålla järnvägar.
– Makten i arbetslivet handlar om trygghet. Konkurrensen ska ske om arbetskraften, inte om jobben. Gör allt ni kan för att vi ska få en ny regering nästa helg, uppmanade LO-ordförande Torwaldsson.
Applåden från kongressdeltagarna visade att de var inne på samma linje.
Anders Elghorn