• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete

DA granskar sprängdåden

Kriminella har kommit över dynamit när sprängmedelsgrossister slarvat med kontroller. Flera kilo av dynamitsprängämnet Fordyn från grossisten Forcit Explosives har påträffats hos kriminella. Foto: Polisen och David Lundmark

Dömd sprängare avslöjar: Grossister lämnar ut sprängmedel – helt utan kontroll

Publicerad 2023-12-06, 15:48   Uppdaterad 2025-06-03, 17:10

Det är inte bara sprängföretag som har dålig koll på sina sprängmedel. Även grossisterna slarvar. Personer som Dagens Arbete har pratat med berättar att de kunnat hämta ut dynamit från en av Sveriges största grossister – helt utan kontroll.

Det är enkelt för kriminella att komma över dynamit. Det har framkommit i Dagens Arbetes granskning och i förundersökningar. En anledning är att grossister inte kontrollerat id-kort, sprängkort eller sprängtillstånd när de lämnat ut sprängmedel. 

Detta trots att grossisterna är skyldiga enligt lag att enbart sälja till den som har rätt att hantera sprängmedel.

En dömd bergsprängare har i en intervju sagt så här till Dagens Arbete:

– Jag har aldrig behövt visa id eller sprängtillstånd, ingen har undrat vem jag är. Det har bara varit att hämta eller ta emot sprängmedel. I princip så kan vem som helst göra det. Jag kan skriva under med vilket namn som helst. 

I en av polisens förundersökningar, om dynamit som hamnat hos kriminella, så framgår det att anställda hos grossisterna inte kontrollerar id för att säkerställa att rätt person hämtar sprängmedlet: ”Vi vet egentligen inte att det är NN” säger en anställd, som lämnat ut sprängmedel utan kontroller.

I en annan förundersökning kan man läsa hur anställda på Forcit Explosives, en av de större grossisterna, själva skrivit på följesedeln, i stället för att kunden gjort det. I vissa fall har det helt saknats underskrifter så att man inte kunnat se exakt beställare, vem som lämnat ut eller vem som hämtat leveransen.

Det blir en bedömningsfråga för grossisterna från fall till fall, om de ska kontrollera id eller inte.

Rolf Weinander, enheten för explosiva varor på MSB.

Niclas Nilsson, vd på Forcit Explosives, medger att det har förekommit brister i kontrollerna.

Hur är det möjligt att personer kommit över sprängmedel från er utan att visa id eller sprängtillstånd? 

– Vid utlämning ska personen uppvisa id, men är personen känd sedan tidigare så kan det ha varit brist i rutinerna, att personen inte har visat id vid varje tillfälle, vilket är fel. Det har bara förekommit om personen är en känd och frekvent kund. Men innan tillstånd för ett projekt eller nytt företag finns i vårt system kan inte en order läggas och inga produkter lämnas ut, säger Niclas Nilsson.

Hur säkerställer ni att rätt person kvitterar ut sprängmedlet? 

– Sedan en tid tillbaka är rutinerna att man ska ta id-kort vid överlämnande av produkter. Vi har även successivt under senare år utvecklat vårt spårningssystem av sprängmedel som medför scanning av id-kort vid överlämnande av produkter.

Enligt Niclas Nilsson scannar företaget numera id varje gång en order lämnas ut, även om samma kund skulle återkomma flera gånger samma dag. Legitimationen och ordern kopplas ihop i systemet.

Dagens Arbete har sökt Niclas Nilsson för att ställa följdfrågor. Bland annat hur länge de nya rutinerna varit i bruk. Han har inte återkommit.

Dagens Arbete har även sökt grossisten SSE, som också är en stor leverantör av sprängmedel. Men SSE:s vd Bo-Göran Johansson vill inte svara på Dagens Arbetes frågor. 

Rolf Weinander, MSB. Foto: Melker Dahlstrand

Det är Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) eller kommunerna som utfärdar tillstånden för sprängmedel till grossistföretagen.

Lagen säger att grossisterna bara får sälja och överlåta sprängmedel till någon som har rätt att hantera det. Däremot står det inte specifikt att de måste kräva legitimation. Det gör att grossisterna tolkar lagen olika.

– Det blir en bedömningsfråga för grossisterna från fall till fall, om de ska kontrollera id eller inte, säger Rolf Weinander, på enheten för explosiva varor på MSB. 

Hur vet de då vem som hämtar ut och att den personen har rätt att hantera sprängmedel?

– Ja, det är ju det som blir svårt. Vi arbetar just nu med att försöka föra in ett krav om id-kontroll i lagen om brandfarliga och explosiva varor (LBE). 

Ett annat problem är att grossisterna brister i kontroller av att kunder har giltiga tillstånd.

Uppgifter gör även gällande att grossister har accepterat tillstånd som varit utskrivna på papper, men som egentligen inte längre varit giltiga.

Dessutom får inte grossisterna information när ett tillstånd blir indraget.

Läs också

Företag spränger utan tillstånd

Trots indragna tillstånd kan företag fortsätta spränga. Dagens Arbetes granskning visar hur lätt det är för företag att strunta i myndighetens beslut.

Det enda säkra sättet för grossisterna att veta, är om de själva kontaktar kommunerna som utfärdat tillstånden. Men grossisterna har ingen skyldighet att göra det.

Varför?

– Vi tycker inte att det är rimligt för ett stort grossistföretag att varje gång vid leverans ringa till kommunerna och kontrollera att tillstånden är giltiga. Kontrollen av tillstånden är ett jätteproblem för grossisterna, säger Rolf Weinander. 

MSB arbetar nu på uppdrag av regeringen med att ta fram ett digitalt nationellt register över dem som har tillstånd att hantera sprängmedel. Tanken är att ett sådant register ska vara på plats under 2024.

Johanna Edström, David Lundmark

Läs mer: brott Brott sprängmedel
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram