• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Markus Lundberg gör el-installationer på en nästan färdig ismaskin som ska till Polen veckan efter. Foto: Hampus Lundin

Här byggs ismaskinerna: ”Blir stolt när man ser dem i hallarna”

Publicerad 2025-12-26, 04:00   Uppdaterad 2025-12-22, 12:45

När Izomaskin köptes upp av amerikanska Zamboni blev Gästrikland basen i Europa för världens största tillverkare av ismaskiner. 14 ismaskiner har byggts i Österfärnebo i år.

Yrkesakademin Yrkesakademin
”Man blir stolt och kan knappt tro att det är maskinen vi själva byggt när man ser dem ute i hallarna”, säger Peter Wass som har varit med sedan start. Foto: Hampus Lundin

Idén till att bygga en egen maskin kom 2012. Då hade Izomaskin i Österfärnebo reparerat och servat ismaskiner i många år och var återförsäljare för en finsk tillverkare som plötsligt gick i konkurs.

– Där stod vi med en färdig order från Köpenhamn, men det gick inte att få tag på någon maskin. Om det var någon gång vi skulle bygga en maskin, så var det nu, berättar Peter Wass, som varit med sedan starten 1995.

De ritade en skiss och gav kunden två alternativ: Låna en äldre maskin tills de hade byggt ihop sin egen, eller bryta avtalet helt. Köparna tittade på varandra, nickade och sade sedan: ”Åk hem och bygg.” Sju månader senare stod den första svensktillverkade ismaskinen klar, en Izobel 612.

Zamboni skapade första ismaskinen

Sex år efter att 612:an blev till köptes Izomaskin upp av företaget Zamboni och blev Zamboni Europe. Zamboni grundades 1949 i Kalifornien och är skaparna av den första ismaskinen.

– Ismaskiner i dag fungerar ungefär på samma sätt som de gjorde 1949. Man hyvlar av isen. Sen har det funnits olika lösningar på var man ska göra av snön, säger Markus Lundberg, som arbetar med bland annat elinstallationer och reparationer på Zamboni Europe.

Markus Lundberg fixar elen på en av de 14 ismaskiner som byggts i Österfärnebo i år. Foto: Hampus Lundin
Linus Elfving monterar ihop vattentankar som ska användas till en Zamboni 612. Foto: Hampus Lundin
Izomaskin har blivit Zamboni Europe. Foto: Hampus Lundin
Joel Andersson svetsar förardelen till en ismaskin. Foto: Hampus Lundin
John Hedström, monterar dieseltank på en av Zambonis orginalmaskiner, 710. Foto: Hampus Lundin
I Hedesundas nya ishall, två mil från företagets lokaler, kör Meindert ”Holländarn” Hamstra en Izobel 612 under matchen mellan Hedesunda och Sandviken i hockeytrean Gävleborg. Foto: Hampus Lundin

Hampus Lundin, fotograf.Hampus Lundin

Läs mer: Arbetsmarknad Ismaskiner Österfärnebo Zamboni
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Teslakonflikten

Teslastrejken flyttar utanför Sveriges gränser – IF Metall lägger blockad på utlandsarbete 

Teslastrejken flyttar utomlands – facket lägger blockad mot utlandsarbete

Ny upptrappning i konflikten  ”Det skulle skada Teslas verksamhet”

Utbrett missnöje hos Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Utbrett missnöje bland Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Strejkare känner sig svikna efter IF Metalls miss  ”Blivit pannkaka av allting”  Facket: ”Haft goda intentioner”

Uppgifter: Hälften av strejkarna i Stockholm har hoppat av

Uppgifter: Hälften av strejkarna i Stockholm har hoppat av

Enligt Dagens Arbetes källor  ”Det är katastrof”  Facket: ”Stämmer att några har återgått i arbete”

Visa fler

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram