• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Det globala industrifacket IndustriAll genomför just nu en internationell stödkampanj med mottot I support #Korea general Strike for workers’ rights. IF Metalls avtalsråd ger sitt stöd till kampanjen.
Han Sang-gyun, ordföranden för sydkoreanska landsorganisationen dömdes i somras till fem års fängelse. Foto: TT

Stöd för fängslade fackledare i Sydkorea

Publicerad 2016-11-21, 13:06

Fackliga ledare fängslas och polisen tömmer fackets kontor. Regeringen och fackföreningsrörelsen i Sydkorea är på kollisionskurs. Nästa vecka väntar en landsomfattande generalstrejk.

Han Sang-gyun, ordföranden för sydkoreanska landsorganisationen dömdes i somras till fem års fängelse. Foto: TT
Han Sang-gyun, ordföranden för sydkoreanska landsorganisationen dömdes i somras till fem års fängelse. Foto: TT

– Läget är mycket allvarligt, säger Anders Ferbe, IF Metalls förbundsordförande.

–Vi brukar inte ge ovillkorat stöd till generalstrejker i andra länder. Men i det här fallet måste vi ta ställning och protestera mot det som händer i Sydkorea.

I somras dömdes ordföranden för sydkoreanska landsorganisationen Han Sang-gyun till fem års fängelse.

– Det räcker med att det blir tumult, provocerat eller oprovocerat, vid en facklig demonstration för att man ska kunna fängsla och sedan döma en facklig ledare för vad som har hänt vid manifestation. Precis det som har skett nu i Sydkorea, säger Anders Ferbe.

Oroligheterna började egentligen för ett år sedan. Trycket mot fackföreningsrörelsen har hårdnat under president Park Guen-hye, dotter till Sydkoreas hårdföre diktator 1961-79. Regeringen vill bland annat göra det lättare att säga upp anställda och sänka lönerna, vilket mött hårt motstånd från fackligt håll.

Som svar på arbetarnas protester har polisen genomfört räder mot fackföreningsrörelsens konor och beslagit datorer och olika handlingar. Förra veckan demonstrerade 200 000 fackliga aktivister i huvudstaden Seoul mot polisattackerna mot facket. Nästa vecka trappas aktionerna upp med en landsomfattande generalstrejk.

Anders Ferbe:

– Vi har uppvaktat ambassaden och sagt vad vi tycker. Jag kan inte påstå att vårt budskap togs emot med någon större förståelse.

 

 

Harald Gatu

Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ABF ABF

Farliga truckar

Över tusen skadas i truckolyckor varje år

Över tusen skadas i truckolyckor – varje år

Trots nollvision och ökade kontroller  Trucken är den vanligaste olycksmaskinen

Trasig truck förstörde Thereses rygg: ”Borde varit mer förbannad”

Trasig truck förstörde Thereses rygg: ”Borde varit mer förbannad”

Älskade att köra truck – får aldrig göra det igen  Sätet lagades med skumgummi

Tipsa DA:s granskande journalister!

Vet du mer? Tipsa oss!

Kontakta oss! Om du vill kan du vara helt anonym via vår krypterade tipstjänst

Arbetarpojken från Värmland dömdes till döden av nazisterna

Arbetarpojken överlevde nazisterna –  strejkade för rätten till mjölk

Josef Larsson från Värmland dömdes till döden  Överlevde fyra år i fångenskap

Teslakonflikten

Blockaden hävd – då kan spökstationerna vakna till liv igen

Blockaden hävd – då kan spökstationerna öppna igen

Sympatiåtgärder dras tillbaka  Tesla: 250 laddare kan öppna

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Historisk facklig uppslutning  ”Önskat att de hade fått kollektivavtal”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

IF Metall misslyckades med att få till ett kollektivavtal

Visa fler

LKAB utreds för brott mot arbetsmiljölagen

LKAB utreds för brott mot arbetsmiljölagen

Allvarliga händelser och olyckor har inte rapporterats  ”Startats en förundersökning”

Robotarna är Alexanders kollegor: ”Lite som en familj”

Robotarna är Alexanders kollegor: ”Lite som en familj”

Maskinerna på Alfa Laval jobbar dygnet runt   För anställda blir de arbetskamrater – med personlighet

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram