LKAB fröbombar gruvhål – men Päivi är inte imponerad: ”Dammar lika mycket”
LKAB har sått gräs i åratal för att minska dammet från gruvan Boende: ”Vi märker ingen skillnad Nu släpper bolaget 50 ton växtblandning över rasgroparna från helikopter.
Publicerad 2017-03-31, 13:20
Villkorlig dom, dagsböter och återbetalning av det förskingrade beloppet. Det blev domen mot den 61-årige man som under lång tid stulit pengar från en Pappers-avdelning på ett norrländskt bruk.
Mannen erkände i rättegången att han under åren 2008 -2016 förskingrat minst 740 000 och skyllde på spelmissbruk.
Förskingringen upptäcktes i fjol och ledde omedelbart till en polisanmälan. Pengarna kom från en handkassa, där det fanns pengar från försäljning av subventionerade biobiljetter till medlemmarna.
DA har tidigare skrivit om förskingringen, som var chockartad för avdelningens förtroendevalda:
– Vi har inga arvoden och på mötena serveras möjligtvis en korvmacka. Vi är djävulskt restriktiva. Och så kommer det här…, kommenterade vice ordföranden.