• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Foto: TT

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

Publicerad 2026-06-05, 15:26

IF Metalls senaste drag i Teslakonflikten har skapat förvirring.

Men enligt Simon Petersson, avtalssekreterare på IF Metall, har åtgärden gett önskad effekt.

– Det här har ruckat på ett status quo-läge, säger han.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player…

Ett 40-tal strejkande mekaniker i Umeå, Malmö, Uppsala och Stockholm har återvänt till arbetet på Tesla, på uppdrag av IF Metall. Flera har tolkat tilltaget som en avveckling av strejken. Samtidigt har facket fortsatt att trumma ut samma budskap: Konflikten fortsätter.

Så vad är det som gäller?  

Enligt Simon Petersson, avtalssekreterare på IF Metall, är det ingen tvekan. 

– Vi har begränsat stridsåtgärderna på de här ställena, men konflikten är inte avbruten. Den pågår. Det finns primära konfliktåtgärder på alla arbetsställen och alla sympativarsel verkar precis som innan.

Simon Petersson, förbundssekreterare IF Metall. Foto: David Lundmark
Simon Petersson, avtalssekreterare
IF Metall. Foto: David Lundmark

Rent formellt innebär IF Metalls beslut att den så kallade arbetsnedläggelsen, som är en primär stridsåtgärd i konflikten, har avvecklats i Umeå, Uppsala, Malmö och Stockholm. De mekaniker som tidigare strejkat på dessa platser står nu istället till arbetsgivarens förfogande.

Men det finns en annan primär stridsåtgärd som fortfarande gäller, nämligen blockaden om utlandsarbete. Därför är de sympatiåtgärder som tidigare gällt fortfarande giltiga på alla Teslas verkstäder.

Varför gör ni så här? 

– Det finns flera skäl. Tesla har ju gjort gällande ganska länge att alla är välkomna tillbaka. Men det verkar ju inte stämma. Sen är det klart att det också finns en oangelägenhet i att de nu får en rejäl övertaglighet på vissa ställen som de behöver hantera. Om man är tre gånger så många som man behöver vara på ett ställe så är det ganska dåligt. 

IF Metalls förhoppning är att åtgärden ska göra Tesla ska bli mer motiverade att sätta sig ned vid förhandlingsbordet. Men huruvida parterna närmat sig varandra vill inte Simon Petersson kommentera. 

Kan du förstå att detta kan tolkas som att ni är försvagade?  

– Jag kan förstå att man gör olika tolkningar. Men i den här typen av konflikter är det ganska lurigt, det är delvis ett schackspel. Vi kan inte prata om allting på det sättet som vi skulle vilja för att då avslöjar vi en massa strategier. Men hade vi velat avsluta den här konflikten hade vi gjort det naturligtvis.  

Varför skulle detta ta konflikten framåt?  

– Det vill jag inte gå in på. 

Har ni fått den effekt ni ville ha av detta?  

– Verkligen.  

Kan du beskriva, hur då? 

– Nej, det kan jag inte riktigt göra.

Uppgifter: IF Metall planerat för jojo-strejk mot Tesla

Flera källor har berättat för Dagens Arbete att IF Metall planerat för en slags jojo-strejk i Teslakonflikten. Strategin, som lades fram under ett möte i mars, innebär att strejkarna skickas tillbaka till sina arbetsplatser, för att sedan tas ut i strejk igen.

På så sätt vill man skapa kaos på Teslas verkstäder.  

Simon Petersson vill inte kommentera om det är vad som sker just nu. 

– Jag kommenterar ingenting kring våra strategier eller framtida strejkåtgärder. 

Kommer ni ta tillbaka de här mekanikerna ut i strejk?  

– Det var ju det jag svarade på precis.

Läs också

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet – på uppdrag av IF Metall

Tyska IG Metall kom på besök till Malmö för att manifestera under Teslakonflikten. Foto: Adam Daver.

✓Flera strejkare tillbaka på arbetet ✓Facket vill inte kommentera

Flera strejkare som Dagens Arbete pratat med har varit kritiska till idén om att skicka tillbaka strejkande mekaniker till Tesla. Flera har beskrivit ett obehag, eftersom de tidigare känt sig illa behandlade av sin arbetsgivare. Andra har ifrågasatt effekten, då Tesla på vissa håll skriker efter mekaniker.

Finns det en risk att ni förstärker Tesla när ni gör så här, på vissa platser är de i behov av personal? 

– Nej det tror vi inte. 

Varför då? 

– Det vill jag inte gå in på.  

Har ni strejkarna med er i detta? 

– Ja, absolut. Vi kan inte tvinga någon att göra någonting här, utan vi gör ju det här i dialog med varandra. Men sen har vi ju en beslutsordning. Vi tillämpar inte allmänna medlemsomröstningar om alla sakfrågor men min uppfattning är att vi har gått stärkta ur det här tillsammans. 

Hur mår de här mekanikerna som gått tillbaka till Tesla? 

– Det här är ett gäng väldigt modiga människor. Det här är ju en jätteutmaning att välja att gå tillbaka till företaget på det här viset. De har varit oerhört starka i den här processen. Jag är jävligt imponerad över dem och stolt över det de har gjort. 

– Den gruppen som vi är, de är motiverade att få till en lösning på den här konflikten. Det här har ju ruckat på ett status quo-läge som har funnits ganska länge nu.

Teslastrejkare i Stockholm vintern 2024. Foto: Adam Daver

Så alla som har gått tillbaka till jobbet, de ville det? 

– Det vet inte jag. Jag har inte pratat med alla personer. 

Riskerar ni att förlora strejkare på det här?  

– Vi har inte förlorat någon än. Men ja, absolut. Det kanske finns en risk. Men ingen av de som har gjort det här har lämnat faktiskt. 

Vad händer om man vägrar? Blir man utesluten då? 

– Det fungerar inte så i IF Metall, utan uteslutningar hanteras av förbundsstyrelsen. Det finns inget svar på den frågan, det bestämmer inte jag. 

Är det humant att som deras eget fackförbund skicka tillbaka dem till en arbetsplats där de mått dåligt? 

– Jag vet inte om det är humant eller inte. Vi försöker förändra den här positionen. Vi måste fortsätta att skaka om den här situationen eftersom ingen är betjänt av att ingenting händer. Det kan vara så att alla förändringar inte uppskattas av alla och det tycker jag är helt naturligt. Men jag tycker också att vi har ett ansvar att lösa den här konflikten.

FAKTA: SYmpatiåtgärd och primär stridsåtgärd

Strejken på Tesla har initierats av IF Metall. Men i samband med konflikten har andra fackförbund hjälpt till, i form av så kallade sympatiåtgärder.

Bland annat har Transportarbetarförbundet blockerat lastning och lossning av Teslabilar i svenska hamnar. Fastighets har stoppat all städning av Teslas lokaler, och Elektrikerna har slutat ansluta Teslas laddstolpar.

För att dessa sympatiåtgärder ska vara giltiga krävs, enligt lagen, att de vidtas till stöd för en lovlig primäråtgärd. Det vill säga, en primär stridsåtgärd måste vara på plats för att en sympatiåtgärd ska vara giltig.

De senaste veckorna har IF Metall valt att avbryta en av de primära stridsåtgärderna på Teslas verkstäder i Umeå, Malmö, Uppsala och Stockholm. Det handlar om den så kallade arbetsnedläggelsen, som tidigare blockerat medlemmarnas möjlighet att jobba på Tesla.

Men det finns en annan primäråtgärd på plats, nämligen blockaden mot utlandsarbete, som inleddes i mitten på maj. Eftersom denna blockad är fortsatt aktiv kan sympatiåtgärderna fortsätta.

Ida Persson

Läs mer: Fackligt IF Metall Motorbranschavtalet Simon Petersson strejk Tesla
Dela:

En kommentar till “IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: Ett schackspel”

  • Roger skriver:
    6 juni, 2026 kl. 09:39

    Lägg ner hur mycket kostar det oss medlemmar.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Teslakonflikten långt från längst – här är sex stycken rekordstrejker

Teslakonflikten långt från längst – här är sex stycken rekordstrejker

Vägbyggnadsstrejken i Ingelstad toppar listan  Följ med DA ner i arkiven

”Svartfötterna grävde gravar på nätterna”

Lars-Eriks farfar strejkade in i döden: ”Svartfötterna grävde gravar”

Kyrkvaktmästaren strejkade i drygt fem år  Hans grav grävdes av strejkbrytare

Arbetarhistorikern: ”Viktigt att minnas”

Arbetarhistorikern: ”Viktigt att minnas”

Minnena av Sveriges längsta strejker tynar bort  ”Därför är det här viktigt”

Myndigheten fick läsa om läckan i tidningen – efter åtta månader

Myndigheten fick läsa om läckan i tidningen – efter åtta månader

Besökte företaget två gånger  ”Så ska det inte gå till”

Trots skarpt nej – IF Metall vägrar backa om arbetstiden

Trots skarpt nej — IF Metall vägrar backa om arbetstiden

Arbetsgivarna säger stopp  Facken: ”Kommer ställa krav oavsett vad som händer”

Fackets höga spel: Säger upp försäkringarna

Fackets höga spel: Säger upp försäkringarna

”Kommer vidta stridsåtgärder om det behövs”

Fick smält metall i ögat efter explosion — skyddskläder saknades

Fick smält metall i ögat efter explosion — skyddskläder saknades

Svåra brännskador och förlorad syn  Så stor blir företagsboten

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Fackens krav: Släpp inte pensions-frågan

Budskapet till nya regeringen  "Måste hända saker"

Oro på Volvofabriken i Olofström efter neddragningar på helgsskiften

Färre helgskift på Volvo – anställda rädda för uppsägningar

Oro i Olofström  ”Alla går runt och väntar”

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

LO:s minsta förbund satte stopp för soundtrack  ”Syftet var att åsamka trubbel”

Sågverksdöden – en industri tystnar

Sågverkskrisen slår hårt: ”Krympt för varje år”

Branschen bygde det moderna Sveriges välstånd  I dag sviker marknaden

Sveriges längsta strejker

”Svartfötterna grävde gravar på nätterna”

Lars-Eriks farfar strejkade in i döden: ”Svartfötterna grävde gravar”

Kyrkvaktmästaren strejkade i drygt fem år  Hans grav grävdes av strejkbrytare

Teslakonflikten långt från längst – här är sex stycken rekordstrejker

Vägbyggnadsstrejken i Ingelstad toppar listan  Följ med DA ner i arkiven

Arbetarhistorikern: ”Viktigt att minnas”

Minnena av Sveriges längsta strejker tynar bort  ”Därför är det här viktigt”

Sista chansen för spikfabriken – kan räddas

Sista chansen för spikfabriken – kan räddas

En månad kvar – sedan stänger allting  Facket hoppas på ny, hemlig, investerare

Munkfors enda moderat mångdubblade stödet: ”Vill ha något nytt”

Industri­arbetaren Anders mångdubblade M-stödet

Första moderaten i Munkfors kommunfullmäktige på 12 år  ”Väldigt unik”

DA granskar: Läckan på Eurenco

Polis utreder läckan på Eurenco

Polis utreder läckan på Eurenco

Åklagaren bekräftar  ”Finns en anmälan”

Myndigheten fick läsa om läckan i tidningen – efter åtta månader

Besökte företaget två gånger  ”Så ska det inte gå till”

Varningssystemet larmade – viftades bort av cheferna

Varningssystemet larmade – viftades bort av cheferna

Eurencos egen utredning visar  Ett ton nitroglycerin ”glömdes bort”  Ingen riskbedömning

Visa fler

Gruvöns storsatsning stänger – Dennis, 40, är inte förvånad

Gruvöns stor­satsning stänger – Dennis, 40, är inte förvånad

Trögt för korslimmat trä  CLT-fabriken varslar 80

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram