Uppgivna metallare i Forserum

Publicerad 2003-03-17, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:38

Sanmina-SCI i småländska Forserum varslar 130 anställda. Bland företagets metallare råder uppgivenhet.

Delar av fabrikens tillverkning ska flyttas till Ungern. Produktionen i Sverige anses vara för dyr. Igen.

USA-ägda telekomföretaget Sanmina-SCI i Forserum har varit med om varsel förr. Men inte i den här storleken. För två år sedan varslades 90 personer när enheten i Tenhult las ner. Flera av dem fick sedan komma till Forserum.

I augusti i fjol varslades 24. Osäkerheten om vad som kommer att hända med jobben har funnits länge. Efter beskedet är stämningen på fabriken än mer uppgiven.

– Vi vet inte riktigt vart det barkar hän, säger Mikael Johansson, ordförande på Metalls avdelning 214 i Nässjö.

– Oron på över vem som får gå är stor. Företagsledningen vill bygga turordningslistan på kompetens.

Förhandlingarna har inte kommit igång. Turordningsfrågan har tidigare varit den svåraste. Så även den här gången tror Mikael Christiansson, klubbordförande på Sanmina.

– De turer vi haft sedan tidigare har varit tuffa. Vi är ju inte så pigga på vissa så kallade kompetensundantag.

Sanmina-SCI har verksamheter i flera svenska städer. Koncernen är inriktad på tillverkning av komponenter till telekombranschen och bilindustrin.

För ett år sedan varslades 730 om uppsägning när fabriken i Motala las ner och produktion flyttades från Bengtsfors. Delar av verksamheterna gick till fabrikerna i Sundsvall och Eskilstuna. Örnsköldsvik och Forserum berördes inte då.

Turerna kring Motala var inte smickrande för företagets ledning. Ett internt dokument som läckte ut visade att Sanmina-SCI hade en plan för att få facket att kringgå lagen om anställningsskydd (Las) genom metoder som närmast kunde liknas vid utpressning.

Med tanke på Motala, har du förtroende för ledningen?

– Jag tror att de har lärt sig av sina misstag, säger Mikael Christiansson.

– De vill nog inte få samma uppmärksamhet igen.

Sanmina i Forserum har 400 anställda. Av de varslade är 20 tjänstemän och 110 metallare. De får gå i september om läget ser lika mörkt ut som nu.

Företaget jobbar på att få in nya produkter för tillverkning. Mikael Christiansson hoppas att arbetet ska ge resultat.

– Men det är klart att det är tungt för oss alla att vänta, vänta och vänta på besked. Det sliter hårt.