Centrala förhandlingar om avskedad

Publicerad 2003-06-23, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:38

Nu på onsdag, den 25 juni 2003, ska Grafiska fackförbundet förhandla centralt om avskedandet av Eddie Morén från tryckeriet DNEX.

– Det lutar åt att vi kommer att få gå till domstol, säger grafikernas förhandlingschef Tommy Andersson.

Avskedandet av grafikern Eddie Morén har väckt mycket upprörda känslor och stor förvåning bland grafikerna, och inte minst hos Morén själv.

Det var den 22 maj som Morén nåddes av beslutet om avsked. Företaget anklagar honom för illojalitet, och för att ha anstiftat produktionsstörningar.

Tryckeriet har under våren haft problem med tryckningen av Dagens Nyheters upplaga, något som gjort chefredaktören Jan Wifstrand upprörd, minst sagt. Wifstrand har uppfattningen att problemen har att göra med maskningsaktioner bland tryckarna, medan den lokala klubben har förklarat bristerna som enbart tekniska.

Tommy Andersson ser tre möjliga utgångar av de förhandlingar som ska äga rum på onsdag. Att Morén får upprättelse, att en uppgörelse görs, eller att företaget dras inför Arbetsdomstolen. Han befarar det sistnämnda.

– Jag förstår inte alls företagets agerande. Det hela är mycket, mycket märkligt.