När arbetsgivaren tar passet: ”En tydlig varningssignal”
Liknar andra fall av människoexploatering ”Tydlig varningssignal”
Publicerad 2003-06-26, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:38
Eddie Morén får 800 000 i skadestånd och går inte tillbaka till DNEX. Uppgörelsen är en mycket viktig upprättelse, enligt grafikernas förbundsordförande Jan Österlind.
Fallet Eddie Morén är avslutat. Den 22 maj blev han avskedad utan förklaring. I natt slöts ett avtal mellan Bonnierägda tryckeriet DNEX och grafikerna.
– Det känns inte särskilt bra, trots att en uppgörelse är nådd, konstaterar en utmattad Morén.
– Man tycker att det är för jäkligt att de kan köpa ut folk på det här sättet. Att det kan gå till så här, det är skrämmande.
Han tror ändå att uppgörelsen är den bästa han hade kunnat få efter de förutsättningar som fanns. Grafikernas förhandlingschef, Tommy Andersson håller med.
– I Arbetsdomstolen hade skadeståndet blivit mindre än det han nu fick. Det här var det som var bäst ekonomiskt för Eddie.
Anklagelserna från DNEX om att Eddie Morén skulle ha agerat illojalt mot företaget och ha anstiftat till produktionsstörningar, varken preciserades eller bevisades under gårdagens förhandlingar.
– De hade ingenting att komma med, säger Tommy Andersson.
– De kom till förhandlingarna och hade ingen som helst grund för sina anklagelser. Samtidigt deklarerade de att de inte ville att han skulle vara kvar.
Andersson hoppas att det som hänt och den uppmärksamhet fallet har fått leder till att företaget besinnar sig i fortsättningen.
– Att de arbetar på en dialog ute i Akalla, det är det enda som fungerar inför framtiden.
DNEX har utsett Bonnierföretagens informationsdirektör Erik Månsson att svara på frågor. Enligt honom består bevisen av muntliga berättelser från personer vars identitet arbetsgivarna inte vill avslöja.
– Vi kräver inte att de ställer upp om de inte vill, då blir det en sån här uppgörelse i stället.
Han säger att företaget ska betala 800 000 kronor till Eddie Morén, men att det inte är fråga om något skadestånd, han vill kalla det för vederlag.
– En uppgörelse vi har gjort helt enkelt. Det viktiga är att produktionen kan fungera på DNEX och att inga maskningsaktioner förekommer.
Fackklubbens ordförande på DNEX, Claes Hallin undrar över företagets motiv.
– Var vill de komma? Det är en mycket sorglig historia. Det kommer ta lång tid innan såren efter det här har läkt.
Förbundsordförande Jan Österlind konstaterar att affären inte kan ge tryckeriet annat än dåligt rykte, och att det också kan vara ett skäl till att uppgörelsen nåddes. Företaget vill inte ha mer dålig publicitet.
– De har både medgett att de gjort fel och gått med på kompensation.
Eddie Morén tror att han står utan jobb för att företaget vill skrämma och kväsa folk på arbetsplatsen. Ett angrepp mot hela den fackliga rörelsen, säger han.
Vad ska du göra nu?
– Det vet jag inte, det är för tidigt att säga. Jag har lite förslag, men vad det blir har jag inte bestämt.