När arbetsgivaren tar passet: ”En tydlig varningssignal”
Liknar andra fall av människoexploatering ”Tydlig varningssignal”
Publicerad 2003-06-24, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:38
Elektrikerstrejken fortsätter. Runt 140 elektriker har lagt ner arbetet, enligt förbundet. Flera av de berörda byggena är pappers- och metallarbetsplatser.
Dagens Arbete har talat med fyra arbetsplatser om hur de påverkas av elektrikernas strejk.
Dick Gidlöf, vice ordförande på pappersbruket i Husum:
– Vi har då inte märkt någonting. De jobb de hade var nästan avslutade, det var mindre installationer.
Lennart Karlsson, klubbordförande på SSAB i Borlänge:
– Det är 15-20 elektriker som berörs. Det finns några kontrakterade uppgifter som ligger på is, som är skjutna på framtiden. Det handlar om förebyggande underhåll. Möjligen skulle det kunna finnas någon risk för haveri, men inget som vi har märkt något av.
Harry Rantakyrö, ordförande i Metalls avdelning 612, Kiruna/LKAB:
– LKAB berörs ganska lindrigt. Elektrikerna höll på med kolpulveranläggningen, men den biten blev klar innan strejken bröt ut. Hade strejken kommit i gång tidigare så hade det kanske kunnat bli konsekvenser för våra medlemmar. Men vi förstår ju elarnas situation. Vi hade ställt upp för dem, även om inte anläggningen blivit klar.
Metalls avdelning 123 Avesta, ordförande Sören Aspgren, om Avesta Polarit:
– Vi har projekt som skulle ha varit klara efter semestern. Vi skulle förbättra och installera utrustning. Det blir försenat. Kanske till nästa år, vi vet inte.
15-20 elektriker berörs i Avesta. Aspgren säger att företaget frågat hur Metall ställer sig till att Avesta Polarits egna metallanslutna elektriker gör delar av jobben.
– Vi har sagt att vi vill sköta det här på ett riktigt sätt.
Elektrikerna strejkar på tolv byggarbetsplatser runt om i landet. Strejken bröt ut natten mot torsdagen. Berörda arbetsplatser är:
Preem Raffinaderi, Göteborg
Turning Torso, Malmö
OM:s kontor, Stockholm
SSAB, Borlänge
SSAB, Oxelösund
Avesta Polarit, Avesta
LKAB, Kiruna
Biltestanläggning, Arjeplog
Bilkompaniet, Luleå
Citykompaniet köpcentrum, Skellefteå
Skogaholms Bageri, Umeå
M-real, Husum