När arbetsgivaren tar passet: ”En tydlig varningssignal”
Liknar andra fall av människoexploatering ”Tydlig varningssignal”
Publicerad 2003-07-04, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:38
Metalls tidigare förbundsordförande Leif Blomberg ska få en minnessten i Enköping. Det är väldigt viktigt att modern historia får ta plats och synas, konstaterar Kjersti Bosdotter, kulturansvarig på Metall.
Gamla kungar som ståtar till häst finns det gott om i parker och på torg runt om i Sveriges land. Arbetarnas historia är inte lika väldokumenterad.
– Det finns en del gamla huvuden av Branting och Palm, säger Kjersti Bosdotter.
– Och en del arbetarskildringar, men letar man totalt över landet är det väldigt lite. Att sätta ut märken i sin omgivning är ett sätt att berätta om vad som har hänt där, så att människor vet det.
Att berättelser om arbetare har så litet utrymme i det offentliga rummet, skvallrar om en tråkig syn på vad som är viktig historia, tycker Bosdotter. Hon tycker ändå att attityderna börjar förändras. Kulturpolitiker börjar inse att ett industrisamhälle som byter skepnad så snabbt som vårt, kommer att lämna historiska tomrum efter sig om ingen agerar för att bevara det som varit.
När nu avdelning 53 i Enköping tar initiativ till att hedra ”Blomman”, blir det inte storvulet och till häst, utan ett finstämt porträtt inhugget i granit. Stenen kommer att vara belägen i den park som ligger i anslutning till där Leif Blomberg bodde. Enköpings kommun har beslutat att döpa om parken till ”Blombergs park”.
Minnesmärket ska utformas av skulptören Sam Westerholm, bland annat känd för skulpturgruppen ”I arbete för arbete” på Olof Palmes plats i Göteborg.
Metalls förbundsordförande Göran Johnsson inviger stenen i Blombergs park den 22 augusti klockan 14.00.