Skogsentreprenören får nej från Migrationsverket efter polisutredning: ”Flera brister”
Utreds för människoexploatering Nekas ta in ny utländsk arbetskraft
Publicerad 2007-06-15, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:29
IF Metall krävde 19 miljoner kronor var till metallarbetarna som sparade storkovan åt Ericsson i Gävle. Nu har Arbetsdomstolen bestämt att förbundet inte får föra männens talan. I stället möter fackklubben på Ericsson sin arbetsgivare i domstol.
Henrik Norling och Kenneth Mårtensson fick en idé som sparade nära 80 miljoner kronor om året åt Ericsson i Gävle.
Förslaget lämnades in till företaget 1999 och gällde en förändring av arbetet som kortade stopptiderna i linjerna.
Vid tiden hade fackklubben och Ericsson ett lokalt avtal som gick ut på att idéer skulle belönas. Och om ett förslag tillämpades i produktionen, fick förslagsställarna halva den vinst förslaget genererade första året. Så löd avtalet. Men Ericsson sa nej.
Företaget har tidigare hävdat att ett liknande förslag redan var på gång, och att Henrik Norling och Kenneth Mårtensson därför inte har rätt till pengarna.
Ericsson har också begärt att Arbetsdomstolen (AD) ska ogiltigförklara fackets stämning mot företaget. Enligt företaget får IF Metall inte föra de två metallarbetarnas talan, eftersom avtalet var lokalt och självständigt.
På den punkten ger AD företaget rätt. Men domstolen säger också att det står IF Metallklubben fritt att företräda de två. Och det vill klubben göra.
Darko Davidovic på förbundets förhandlingsenhet, kallar företagets agerande för ”hokus pokus”.
– Ett försök att dra sig undan genom att hitta hål i juridiken, och hävda att målet skulle vara preskriberat. Att klubben företräder de här killarna innebär att processen fortsätter precis som vanligt.
Pontus Andersson är platschef på Ericsson i Gävle. Han vill inte lämna några kommentarer i dagsläget.
– Processen pågår och jag vill inte lämna några kommentarer just nu.