Skogsentreprenören får nej från Migrationsverket efter polisutredning: ”Flera brister”
Utreds för människoexploatering Nekas ta in ny utländsk arbetskraft
Publicerad 2007-11-26, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:28
Nära en tredjedel av fackets avdelningar vill utesluta medlemmar som är sverigedemokrater. Samtidigt tycker var sjunde avdelningsordförande att sverigedemokrater ska få ta fackliga uppdrag, visar Dagens Arbetes granskning.
Ska sverigedemokrater uteslutas ur facket? Ska de få ha förtroendeuppdrag? Dagens Arbete har ställt frågorna till de 127 ordförandena i IF Metalls, Grafikernas och Pappers avdelningar, och åsikterna går isär.
Svaren skiftar mellan allt från ”JA, uteslut dem!”, till att om medlemmarna vill ha en aktiv sverigedemokrat som klubbordförande, så ska de få det.
Anders Ferbe, IF Metalls andre vice ordförande, är framför allt förvånad över att så många anser att sverigedemokrater ska få ha förtroendeuppdrag.
– Jag har svårt att se hur man ska kunna förena den ideologi sverigedemokraterna står för med att ha ett förtroendeuppdrag i IF Metall.
– Det är svårt att veta hur var och en har tänkt. En argumentation man kan tycka är rimlig, är att kan man ha ett politiskt uppdrag, ska man också kunna ha ett fackligt uppdrag. Det andra är att vi är en demokratisk organisation.
Den största andel av de som svarat ja på frågan om förtroendeuppdrag är ordförande i Pappers avdelningar.
– Jag har svårt att se framför mig att det skulle fungera på ett bra sätt. Men det här har aldrig varit ett konkret problem för oss, så frågan har inte varit uppe till diskussion, säger Jan-Henrik Sandberg, Pappers förbundsordförande.
Tommy Andersson som är förbundsordförande för Grafikerna, är inte förvånad över att så många vill utesluta sverigedemokrater ur facket.
– I grunden är det inte konstigt. Utifrån vad sverigedemokraterna står för när det gäller människovärde, så står sverigedemokraterna inte för det vi står för i föreningen.
Ingen av de tre förbundens ordförande tycker dock själva att sverigedemokrater ska uteslutas. De är samtidigt mycket tveksamma till att sverigedemokrater ska tillåtas ha förtroendeuppdrag.
