Industriarbetarnas tidning

”Vi måste satsa på att nå de unga”

26 november, 2007

Skrivet av

Förbundsordföranden är förvånade över resultatet av DA:s undersökning. ”Vi är ett förbund som är för demokrati och mot diskriminering”, säger Jan-Henrik Sandberg, Pappers.

JAN-HENRIK SANDBERG, PAPPERS FÖRBUNDSORDFÖRANDE:

Tycker du att medlemmar i sd ska uteslutas ur facket?

”Det är svårt att säga generellt. Sd är en odemokratisk organisation och förespråkar såna saker som vi inte delar. Men att generellt utesluta medlemmar tycker jag inte man ska göra. Man kan ha gått med av rent oförstånd, att utesluta då skulle göra mer skada än nytta. Det kan vara befogat om man i aktiv handling verkar mot vårt förbund.”

32 procent av avdelningsordförandena tycker det, kommentar?

Det är svårt att säga hur de har resonerat. De kanske resonerar kring att det är personer som aktivt motarbetat förbundet, kanske tänker de på samma sätt som jag själv. Det första steget anser jag, måste ju vara att ta upp diskussionen.

Tycker du att medlemmar i sd ska kunna ha förtroendeuppdrag?

”På den frågan är det också svårt att ge ett generellt svar. Min spontana känsla är nej. Det känns inte som att de kan få ett sånt förtroende från medlemmarna. Det är samma problem som att de kan vara medlemmar, fast här ställs problemet på sin spets. Jag har väldigt svårt att se att man som sverigedemokrat skulle kunna fungera bra som förtroendevald, jag tror inte att det skulle fungera. Fast ett generellt förbud är jag tveksam till. Man får i första hand lita till medlemmarnas goda omdöme.”

15 procent av avdelningsordförandena tycker att sd-medlemmar ska kunna ha förtroendeuppdrag, kommentar?

”Som jag sa tidigare har jag svårt att se framför mig att det skulle fungera på ett bra sätt. Men det här har aldrig varit ett konkret problem för oss, så frågan har inte varit uppe till diskussion.”

Resultat opinionsundersökning, reaktion?

”Det finns två saker att säga om det. Det ena är att det är ett välkänt mönster, att arbetarklassen är överrepresenterade jämfört med snittet, och det är mycket beklagligt. Det andra är att det visar på ett behov av att vi från förbundets sida berättar hur vi ser på samhällsfrågor.”

Vad kan ni mer göra?

”Bistå med information och stå upp för våra värderingar. Vi är ett förbund som är för demokrati och mot diskriminering, och vi är mot sverigedemokraterna i väldigt många frågor. De vill dessutom minska fackets makt på olika sätt, det måste vi informera om på medlemsutbildningarna, prata med medlemmarna om. Frågan måste upp på bordet och diskuteras på arbetsplatser. Vi måste diskutera demokrati, jämställdhet och frågan om människans lika värde.”

TOMMY ANDERSSON, GRAFIKERNAS FÖRBUNDSORDFÖRANDE:

Tycker du att medlemmar i sd ska uteslutas ur facket?

”Nej, det tycker jag inte. På vilken grund ska man göra det? Det finns inte någon grund i stadgarna för att utesluta sverigedemokrater.”

32 procent av avdelningsordförandena tycker det, kommentar?

”I grunden är det inte konstigt att en stor andel tycker så. Utifrån var sd står för när det gäller människovärde, så står sd inte för det som vi står för i föreningen. Så jag blir inte förvånad över att siffran är så hög.”

Tycker du att medlemmar i sd ska kunna ha förtroendeuppdrag?

”Jag anser att den som är vald att företräda våra medlemmar inte kan hålla med om det sverigedemokraterna i grunden står för. En som ska företräda våra medlemmar måste kunna dela vår grundsyn och stå för det vi står för i facket.”

15 procent av avdelningsordförandena tycker att sd-medlemmar ska kunna ha förtroendeuppdrag, kommentar?

”Jag blir lite förvånad över att så stor andel tycker det, med tanke på att sd inte står för demokrati och människors lika värde.”

Resultat opinionsundersökning, reaktion?

”De där siffrorna stämmer rätt bra med LO:s eftervalsanalys. Jag säger som jag sa på kongressen, att den enda läxa vi bör lära oss i fackföreningsrörelsen, är att vi måste ut mer. Vi måste prata om facket och våra grundläggande värderingar. Ut och ta debatten, ut och informera, vi måste tillbaka till det fackliga basarbetet. Vi har blivit för mycket av förvaltare, vi måste ut och möta människor i debatter. Om vi lyckas med det så tror jag att de här siffrorna kommer att se annorlunda ut. Bland de unga, 18-34 åringarna, kan man jämföra med organisationsgraden, den är också lägre i de åldrarna, och vi måste satsa på att nå de unga. Det måste till en rejäl satsning, det har vi insett och jobbar med. Och då tror jag att de här siffrorna kommer att se annorlunda ut om några år.”

ANDERS FERBE, IF METALLS ANDRE VICE ORDFÖRANDE:

Tycker du att medlemmar i sd ska uteslutas ur facket?

”Inte med automatik, nej. Medlemskapet ska inte hänga på att man är medlem i ett visst politiskt parti.”

32 procent av avdelningsordförandena tycker det, förvånad?

”Egentligen inte. På en svår fråga söker man gärna enkla lösningar. Man upplever att den här ideologin inte är förenlig med medlemskapet. Men jag tror inte på den metoden, i stället ska man ta en diskussion med de här medlemmarna.”

Tycker du att medlemmar i sd ska kunna ha förtroendeuppdrag?

”Jag har svårt att se hur man ska kunna förena den ideologi sd står för med att ha ett förtroendeuppdrag i IF Metall.”

15 procent av avdelningsordförandena tycker att sd-medlemmar ska kunna ha förtroendeuppdrag, kommentar?

”Det förvånar mig mer. Det är svårt att veta hur var och en har tänkt. En argumentation man kan tycka är rimlig är att de sitter på fyrtio kommunala stolar och är representerade i tre landsting, och att kan man ha ett politiskt uppdrag ska man kunna ha ett fackligt uppdrag också. Det andra är att vi är en demokratisk organisation och att det är medlemmarna som bestämmer vem som företräder dem. Man kan argumentera att vill medlemmarna ha en sån person är det upp till medlemmarna vem som företräder en. Min egen uppfattning är att när det kommer till att förena sd:s ideologi med förbundets, har jag väldigt svårt att se att det kan fungera.”

Resultat opinionsundersökning, reaktion?

”Alltså, tyvärr stämmer de siffrorna väldigt bra med våra egna undersökningar. En oroande stor grupp bland de yngre dras till det här partiet.”

Vad kan ni mer göra?

”Vi måste öka våra ansträngningar för att diskutera värderingsfrågor. Vi måste nå den här gruppen. Vi måste öka kunskapen om sd som parti, om deras politik, betona deras antifackliga inriktning. Försöka få fram och stödja människor som kan ta debatten på arbetsplatserna. Då kommer allt fler vilja och kunna ta den här ideologiska diskussionen. Vi måste föra ett opinionsarbete på arbetsplatser, i klubbar och avdelningar. Och man måste komma ihåg att det är ett långsiktigt arbete, det är ingenting man reder ut på en kafferast.”

Avtal 2020 Det senaste från avtalsrörelsen

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Att förhandla löneförhöjningar under coronan

Harald Gatu är en av DA:s mest erfarna reportrar. Men hur många avtalsrörelser har han egentligen bevakat? Och vilken var den mest dramatiska? Lyssna på DA:s poddspecial om avtalsrörelsen.

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Industrifacken säger nej till första förslag om löneökningar

Facken inom industrin säger nej till första lönebudet för anställda inom industrin. De anser att opo:s förslag är ”oacceptabelt lågt”. Den första hemställan från opo, opartiska ordföranden, nådde fack och arbetsgivare igår. I den föreslogs ett så kallat ”avtalsvärde” på 4,5 procent över en avtalsperiod på 29 månader. Samtliga fackförbund inom industrin säger nej till […]

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Harald Gatu: Ska åtstramningspolitiken begravas nu?

Den bräckliga världsekonomin har legat som en våt filt över årets avtalsrörelse. Men i förra veckan hände det något.

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Arbetarna räddar Sverige ur krisen

Medan vårdpersonal gör heroiska insatser för människors hälsa ser industriarbetare till att landet fortsätter att fungera samhällsekonomiskt, skriver Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein.

Tuff väg till ett rättvist avtal

Tuff väg till ett rättvist avtal

Arbetsmarknaden har drabbats på olika sätt av pandemin. Det blir svårt att hitta en lönenivå som fungerar för alla, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Industrin svarar på första avtalsskissen

De opartiska ordförandena föreslår ett 29 månader långt riksavtal för industrin. För att gå med på det kräver facken inom industrin en rad förbättringar.

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

Facket: Här förväntar sig folk löneökningar

På Skandinaviska byggelement går fabriken för högtryck, trots coronakris.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.

Skyddsombudens dag DA uppmärksammar dem som värnar om din arbetsmiljö

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

Tre ombudsmän om Skydds­ombudens dag

21 oktober är det Skyddsombudens dag. DA frågade tre ombudsmän från tre fackförbund hur de tänker uppmärksamma dagen.

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

”Skydds­ombuden kan vara avgörande i mitt arbete”

I över 15 år har Lotten Loberg varit den enda åklagaren i landet som arbetat heltid med arbetsmiljöbrott.
Nu när hon gått i pension tar ingen över hennes arbete på heltid.

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Han har gått 75 fackliga utbildningar

Skyddsombudet Momodou Lamin Sanneh har 75 fackliga utbildningar i bagaget. Men han är fortfarande hungrig på kunskap.

Dagarna då livet förändrades

Dagarna då livet förändrades

”Jag upprepar allt ännu en gång i huvudet. Har vi missat något?” Regionala skyddsombudet Linda Forså skriver om när uppdraget att arbeta med vår säkerhet tog en ny vändning, och om att äntligen få fika i samma rum som andra människor.

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Slitigt men meningsfullt – så mår skyddsombud i industrin

Tre av tio skyddsombud har funderat på att avsäga sig sitt uppdrag på grund av svårigheter med att utföra det. Det visar en undersökning som Dagens Arbetsmiljö har gjort bland skyddsombud i industrin.

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Psykosociala arbetsmiljöproblem bakom mer än var tredje 6:6a-anmälan

Fyra år efter att lagen skärptes – nu handlar mer än var tredje larm från skyddsombud om den psykosociala arbetsmiljön, visar en unik kartläggning från Dagens Arbetsmiljö.

Sätter stopp för smittan

Sätter stopp för smittan

Tredje året som skyddsombud ställs Jesper Johansson inför en oväntad fråga: Vad kan han göra för att hjälpa arbetskamraterna under en pågående pandemi?

Arbetsrätt Striden om las

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Kommer regeringen att lyssna på LO:s nej?

Fredagens besked från Svenskt näringsliv och PTK ställer frågan: Kan regeringen driva igenom en ny arbetsrätt trots att LO har sagt nej till förslaget? skriver DA:s reporter Rasmus Lygner.

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

LO säger nej till förslaget om ny arbetsrätt

En enig LO-styrelse säger nej till las-förslaget. ”Det gav allt för mycket makt åt arbetsgivarna”, säger GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Välj förnuftet framför fundamentalismen

Dra tillbaka utredningsförslaget och låt parterna förhandla igen efter avtalsrörelsen utan politiska hot, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

”Industri­arbetare behöver ett starkt anställningsskydd”

Industriarbetare styr ju inte marknaden, dollarkursen eller virusspridningen, skriver Håkan Wågvi.

Las-förhandlingarna återupptas

Las-förhandlingarna återupptas

För två veckor sedan kraschade las-förhandlingarna – nu återupptas de. Tidigast på fredag ska fack och arbetsgivare lämna besked.

Släpp laghotet – förhandla vidare om las

Helle Klein: ”Både fack och arbetsgivare har varit tydliga med att det inte är mer tid de behöver utan mindre av politiskt tvång.”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

”Är inte politisk strejk en aktuell kampmetod?”

Utredningsförslaget kan inte tillåtas bli lag. I den kampen måste hela arbetarrörelsen ställa sig på rätt sida, skriver IF Metall-klubbens styrelse på AB Volvo i Umeå.

Wennemo: Det blir en komplicerad avtalsrörelse

Risk att en redan krånglig avtalsrörelse blir nu ännu krångligare, tror Medlingsinstitutets Irene Wennemo.