Ankis rygg är slut – har inte råd att gå i pension: ”Hur ska jag klara mig?”
Smärtan är som knivar Måste ändå bära tunga säckar – i tre år till
Publicerad 2009-07-17, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:24
Hägglunds militärfordon är bäst och billigast för Sverige, vidhåller vd Jan Söderström. I dag är sista dagen för Försvarets materielverk, FMV, att komma in med svar till länsrätten. Samtidigt avslöjas att obekväma experter plockats bort i utvärderingen av fordonen.
Försvarsmakten valde finska terrängfordon framför svenska i en av de största upphandlingarna på länge. Det som väckt debatt är att staten varit med i utvecklingen av BAE Systems Hägglunds terrängfordon och investerat 1 miljard kronor.
FMV:s tidigare utredningar visar också att det bästa och billigaste alternativet är just det Örnsköldsviksbaserade företagets fordon. Ändå vann finska Patria upphandlingen. Beslutet överklagades till länsrätten.
FMV har fram till i dag, fredag den 17 juli, på sig att komma in med förtydliganden kring hur upphandlingen gått till.
– Vi tycker inte att den här processen varit transparant, säger vd Jan Söderström, som väntar spänt på länsrättens bedömning.
Förlorar Hägglunds upphandlingen ser det mörkt ut. I början av juli varslade företaget 320 av totalt 1 000 anställda. Förhandlingarna börjar i augusti.
Vd Jan Söderström är nu på semester, liksom IF Metalls klubbordförande Ulf Strandberg. Ekots rapportering i dag om att Försvarsmakten petat obekväma experter i utvärderingen av fordonen har gått honom förbi. En granne berättade om nyheten över staketet, erinrar han sig, men Ulf Strandberg orkar inte riktigt engagera sig under ledigheten.
– Men en sak är klar, en upphandling måste göras på ett korrekt sätt. Vi får avvakta och se vad länsrätten kommer fram till, säger han.
På torsdagen publicerades en debattartikel i Svenska Dagbladet undertecknad Jan Söderström, Ulf Strandberg och de andra fackliga ordförandena på Hägglunds.
– Vi känner att vi måste få en klarhet i om det här gått rätt till, säger Jan Söderström och fortsätter:
– Vi har inget emot fri konkurrens baserat på billigast och bäst vinner. Men så tycker vi inte har skett i det här fallet.
FMV har ännu inte vid lunchtid fredag kommit in med förtydliganden till länsrätten.
ELINOR TORP