Ankis rygg är slut – har inte råd att gå i pension: ”Hur ska jag klara mig?”
Smärtan är som knivar Måste ändå bära tunga säckar – i tre år till
Publicerad 2009-08-06, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:24
Ska IF Metall driva en camping? Nej, sälj, beslutade stiftelsen Fossen. Men styrelsen är obehörig sedan tre år tillbaka och får inte fatta några beslut alls.
Fossens camping ligger naturskönt vid vattnet strax utanför Uddevalla. Två personer anställda av IF Metall jobbar här. Tanken var att medlemmar och deras familjer skulle semestra på campingen till en billig penning. Nuförtiden är en minoritet av gästerna metallare, enligt Marie Nilsson, ordförande för stiftelsen Fossen.
– Vi kände att det inte riktigt är vår grej att bedriva camping. Om man tittar historiskt så hade gamla Metalls 112:an hand om den. De pytsade in ganska mycket kapital. Nu har vi höjt priserna så att det precis går runt, men behövs det göras någon större investering så finns det inga pengar. Då får vi ta av avdelningarnas kapital. Det är inte ändamålsenligt i dag, anser Marie Nilsson.
Ändamålet formulerades då stiftelsen bildades den 25 augusti 1987. Det var en gåva från Uddevallavarvets stiftelse för rekreation och fritidsverksamhet. Ändamålet var att ge medlemmarna fritidsmöjligheter.
– Då var det många metallarbetare som campade på sin semester. I dag är det inte så många som gör det. Campingplatsen har spelat ut sin roll, menar Marie Nilsson.
En ansökan om att få sälja skickades in till Kammarkollegiet. En stugby och en konferensanläggning hade IF Metall redan gjort sig av med.
Men ansökan om försäljning av campingen behandlas inte. Styrelsen för stiftelsen Fossen är obehörig, hävdar länsstyrelsen. Den har varit obehörig sedan sammanslagningen av Industrifacket och Metall år 2005.
De beslut som fattats av styrelsen under de tre senaste åren gäller inte. Enligt stadgarna ska representanter för Metalls avdelning 112 i Trollhättan utse styrelsen. Stadgarna har inte skrivits om.
Länsstyrelsen vill också veta vad stiftelsen ska användas till i framtiden.
Och Kammarkollegiet kräver att ändamålet förtydligas.
– Vi har planer på att inrätta en stipendiefond där medlemmar kan ansöka om bidrag eller medel för olika saker, i instiftarens anda. Rekreation och fritidsmöjligheter kan man ge på annat sätt än med en camping, säger Marie Nilsson.
Länsstyrelsen har kallat styrelsen till ett möte nästa vecka.
Styrelsen för stiftelsen Fossen består av representanter från IF Metalls avdelningar Norra Älvsborg, Bohuslän-Dal och Mellersta Älvsborg. En del medlemmar, framför allt ledamöter i verkstadsklubbar, har skrivit brev till avdelningarna och vädjat om att inte sälja campingen.
ELINOR TORP