• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Bild: ROBERT HILMERSSON
Bild: ROBERT HILMERSSON

Sparkade pressas till uppgörelse

Publicerad 2011-02-03, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:20

Som avskedad står du utan försörjning och kan pressas att godkänna en dålig uppgörelse. I framtiden kan även uppsagda gå liknande öden till mötes, trots att facket tar strid för deras sak.

En arbetare som sägs upp felaktigt har i dag chansen att få jobbet tillbaka. Om facket inte går med på uppsägningen, ska den anställde ha kvar jobbet. Som minst tills tvisten är avgjord, antingen i domstol, eller via en uppgörelse.

Det svåraste sättet att gå är att bli avskedad. Meningen är att ”avsked” ska kunna tas till om en anställd gjort ett grovt övertramp, slagit någon på käften eller stulit från jobbet. Avskedade får ingen lön fast facket ogiltigförklarar agerandet, och 60 dagars karens på a-kassan. Att snabbt hitta ett nytt jobb med ”avskedad” på meritlistan är inte alltid lätt. Det ekonomiska straffet blir alltså hårt.

Men enligt fackets jurister används inte lagen som det var tänkt. I många fall anser facket att en medlem inte ens borde ha blivit uppsagd på grund av sin förseelse. Än mindre avskedad.

– Vi vet att det finns jurister på arbetsgivarsidan som i sin rådgivning säger till arbetsgivarna att avskeda i stället för att säga upp, säger Dan Holke, chefsjurist på fackens juristbyrå LO-TCO Rättsskydd.

– På så vis sätter de press på arbetstagaren som ställs utan försörjning och blir mer villig att ta en dålig uppgörelse för att få mat för dagen.

Många fall av avsked som facket tar strid för avgörs alltså inte i domstol. De avskedade väljer att acceptera en uppgörelse som går ut på att de slutar på jobbet i stället för att stå utan lön den långa tid det tar innan målet prövas. I de fall avsked prövas i domstol, och domstolen anser att avskedandet var felaktigt, straffas inte arbetsgivaren särskilt mycket hårdare än om målet gällt en felaktig uppsägning. Det gör avskedandet extra attraktivt.

Christer Persson, chef på IF Metalls förhandlingsenhet, upplever att de skäl arbetsgivare kan uppge för avsked blir allt svagare.

– Jag skulle inte bli förvånad om vi snart får se någon bli avskedad för att ha kommit för sent.

I framtiden kan pressen öka även på uppsagda som tar strid för sin anställning. Före valet meddelade Alliansen att arbetsgivarnas kostnader vid tvister om uppsägning ska minska.

Centerns Maud Olofsson sa att uppsagda skulle kunna få a-kassa tills tvisten avgjorts. En näst intill omöjlig lösning, tror Åke Ljunggren, kassaföreståndare på IF Metalls a-kassa.

– Poängen är ju att man tar strid för att ha anställningen kvar. Hur ska man då kunna stå till arbetsmarknadens förfogande? Vem anställer någon som om några månader kanske får sitt gamla jobb tillbaka enligt ett domstolsbeslut?

Frågan är också om arbetare som blivit uppsagda på grund av personliga skäl drabbas av karens från a-kassan. Sitsen att bli uppsagd kommer oavsett bli mer lik den som avskedade drabbas av, säger Dan Holke.

– Man får betydligt sämre ekonomi, och maktbalansen i förhandlingarna rubbas. I praktiken blir det också mycket svårare att komma tillbaka till jobbet om du blir utslängd och ersatt av en vikarie. Hur lätt är det då att komma tillbaka efter ett och ett halvt år?

Arbetare kan bli av med lönen vid uppsägningstvist
I ett gemensamt manifest skrev Alliansen före valet att arbetsgivarnas kostnader vid tvister om uppsägning ska begränsas. Centerns Maud Olofsson har förklarat att i stället för lön och jobb ska arbetstagaren skickas hem med a-kassa eller motsvarande. Men arbetsmarknadsminister Hillevi Engström ger inga tydliga svar när Dagens Arbete frågar om förslaget. Arbetsgivarens kostnader vid tvist om uppsägning bör begränsas och: ”Ett arbete med att analysera dessa frågor kommer att inledas. Det är komplicerade frågeställningar som måste utredas mycket noga (bland annat måste viktiga arbetstagar- och arbetsgivarintressen vägas av mycket noga). Någon tidsplan för detta arbete finns ännu inte”, skriver pressekreteraren Cherine Khalil i ett e-postmeddelande.

Anna Tiberg

Dela:
Facket får inte veta vilka som sjukskrivs

Facket får inte veta vilka som sjukskrivs

GDPR-tolkning försvårar fackligt arbete  Tidigare skyddsombudet: ”Det blev locket på”

Val 2026

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

Läsare reagerar på DA:s kartläggning av SD-politiker som företräder IF Metall

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  ”Vill de peta mig går jag ur direkt”

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Visa fler

Tyck till!

Gör din röst hörd!

✓Vill du delta i debatten på da.se? ✓Använd vårt kontaktformulär här

Flytten till nya köksfabriken drar ut på tiden – igen

Flytten till nya köksfabriken drar ut på tiden – igen

Jobbet i Tidaholm skulle vara slut för länge sedan  Nobia: ”Olyckligt”

Kampen mot TNT-fabriken fortsätter: ”Tystnaden tas ifrån oss”

Kampen mot TNT-fabriken fortsätter: ”Tystnaden tas ifrån oss”

Sweden Ballistics vill bygga sprängmedelsfabrik i Nora  Överklagas till Högsta domstolen

Efter sjukdomsfallen: Länsstyrelsen dömer ut SSAB:s teori

Efter sjukdomsfallen: Länsstyrelsen dömer ut SSAB:s teori

Damm, virus och kall väderlek pekades ut som orsak  Fler experter kritiska, visar DN:s granskning

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram