IF Metall säger nej till LO-samordning

Publicerad 2011-09-13, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:19

IF Metalls avtalsråd säger nej till LO-samordningen men ja till industrisamordning.
– En i det närmaste total enighet, säger avtalssekreteraren Veli-Pekka Säikkälä.

IF Metalls avtalsråd, 170 ledamöter från hela landet, var helt eniga när det gällde att ställa sig bakom Facken inom industrins krav, vilket innebär 3,7 procent på ett år eller 910 kronor i månaden och med en lägsta löneökning på 560 kronor per månad.

– Visst är det ett osäkert läge i ekonomin. Men vi tycker kraven är rimliga, säger Veli-Pekka Säikkälä.

Ytterligare krav är ökad utfyllnad i föräldraledigheten från fem till sex månader. Dessutom kommer krav att ställas på kompetensutveckling, bättre rehabilitering och företagshälsovård.

Höstens stora stridsfråga, innan avtalsrörelsen ens dragit igång, bland LO-förbunden är LO-samordningen.

IF Metalls avtalsråd valde att följa förbundsledningens linje och säga nej. Nivåerna på jämställdhetspotten är för hög.

– Vi ville säga ja men kunde inte. Då sviker vi våra egna lågavlönade, säger Stefan Löfven, IF Metalls förbundsordförande.

Enligt IF Metalls innebär jämställdhetspotten att lågavlönade kvinnor i industrin får lägre löneökningar än kvinnor i andra branscher.

– Vi är störda att det förmedlas en bild av oss som mansgrisar. Vi är ett förbund med 20 procent kvinnor. Våra lågavlönade frågar oss varför de är värda mindre pengar än andra förbunds lågavlönade. Därför säger vi nej, säger Stefan Löfven.

En fråga där IF Metall är överens med de andra förbunden är förhandlingarna som rör avtalsförsäkringar, där fortgår samordningen.

Under avtalsrådet har många motioner utifrån landet behandlas. En viktig fråga för många medlemmar är utökad arbetstidsförkortning. Det kravet kommer inte att drivas i avtalsförhandlingarna.

Däremot kommer förhandlarna i branscher med hårt övertidstryck att kämpa för att medlemmarna ska få möjlighet att slippa återkommande övertidsarbete.

– Men då är vi inne och klampar på rätten att leda och fördela arbetet vilket inte arbetsgivarna gillar, säger Veli-Pekka Säikkälä.

Ser ni någon möjlighet att nå framgång i övertidsfrågan?
– Det finns alltid möjligheter. Få trodde på oss i frågan om återanställningsrätt vid inhyrning som vi lyckades med ifjol, säger Stefan Löfven.

Igår sa också Industriförbundet Livs nej till LO-samordningen. Pappers har tidigare sagt ja. Fackförbundet GS fattar sitt beslut i morgon.

Du kanske också vill läsa…

Bruket i Guldsmedshyttan återuppstår – blir Nordic Casting AB

Bruket i Guldsmedshyttan återuppstår – blir Nordic Casting AB

130 förlorade jobbet när Baettr lade ned  Nu återuppstår gjuteriet i ny regi

SSAB:s bygge stoppat igen – vätecyanid hittat: ”Vi måste få svar”

SSAB:s bygge stoppat igen – vätecyanid hittat: ”Vi måste få svar”

Facket: ”Det är oroande”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

Läsare reagerar på DA:s kartläggning av SD-politiker som företräder IF Metall

Sluta slå på de arbetslösa

Marie Nilsson: Sluta slå på de arbetslösa

”Regeringens jobbpolitik är helt misslyckad”

”IF Metall ville vara puppet masters”

Tobias var frontfigur i strejken – nu lämnar han

Ringde facket 2018 för att få till kollektivavtal  ”Känner sådan misstro till mitt eget fackförbund"

Ovisst läge: Detta kan hända med hemskickade Teslamekanikerna

Ovisst läge: Detta kan hända med hemskickade Teslamekanikerna

Lockout, uppsägning eller status quo  Detta säger lagen om Teslas skyldigheter

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  "Vill de peta mig går jag ur direkt"

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

”Inget skyddsombud alls är bättre än ett skyddsombud från SD”  Anser att SD inte står upp för allas lika värde

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Missa inget – prenumerera helt gratis på vårt nyhetsbrev!