Våld och lön viktigaste jämställdhetsfrågorna i EU

Publicerad 2012-03-08, 13:01   Uppdaterad 2015-02-09, 11:17

Den viktigaste jämställdhetsfrågan är att motarbeta våld mot kvinnor enligt EU:s folk. I går presenterades statistik från den så kallade Eurobarometern i Bryssel.

Svensken Mikael Gustafsson är ordförande för utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet i EU. I går presenterade han resultatet från undersökningen ”Kön och ojämställdhet inom EU”. 27 medlemsländer ingår i undersökningen, och över 25 000 människor har intervjuats i telefon.

– Mer än hälften tycker enligt undersökningen att frågan om jämställdhet är viktig. Det är väl bra att det är så pass många, men från mitt perspektiv är det ändå för få. Frågan om jämställdhet är också en fråga om demokrati och mänskliga rättigheter, och det borde vara viktigt för fler, sa Mikael Gustafsson.

– Generellt kan man säga att den yngre befolkningen tycker att jämställdhet är mindre viktigt. Jag gissar att en anledning till det är att man som ung ännu inte utsatts för alla de motgångar som kommer med livet.

Den näst viktigaste jämställdhetsfrågan är lönegapet mellan män och kvinnor, enligt EU:s medborgare, och på tredje plats kom ”trafficking av kvinnor, prostitution”.

En stor del av undersökningen tog upp frågor om lönegapet mellan män och kvinnor. Kvinnor i den Europeiska unionen tjänar som helhet 17,5 procent mindre än vad männen gör. Siffran har gett upphov till det som kallas ”Lika lönedagen”, som högtidlighålls av EU i mars varje år. Vid den tidpunkten har kvinnor i EU hunnit tjäna ihop lika mycket som männen gjort under föregående år.

Men huvudfrågan, som handlade om EU-medborgarnas inställning till lönegapet, fick stark kritik från den brittiska forskaren Catherine Hakim som satt i publiken.

Hela 70 procent av de svarande ansåg att lönegapet var ett problem som krävde lösning. Men frågan hade enligt barometern som presenterades utformats med formuleringen att kvinnor tjänar 17,5 procent mindre för jobb med ”lika värde”. Något som inte stämmer, enligt Catherine Hakim.

– Det här är ett exempel på hur man producerar missledande statistik från den Europeiska unionen. Den här undersökningen har designats för att missleda EU:s medborgare, sa hon.

Catherine Hakim som tidigare under dagen suttit med i en panel om jämställdhet, var den i stort sett enda debattören som företrädde synvinkeln att löneskillnader mellan män och kvinnor inte behöver vara ett problem.

– Det kan förklaras av att kvinnor gör andra val i livet än män. Kvinnor väljer att utbilda sig till yrken som inte har samma kommersiella värde.