Facket får inte veta vilka som sjukskrivs
GDPR-tolkning försvårar fackligt arbete Tidigare skyddsombudet: ”Det blev locket på”
Publicerad 2013-09-17, 09:37 Uppdaterad 2015-03-02, 16:00
Organisationsgrad Av dem som jobbar inom inom pappers- och massaindustrin är 97,3 procent med i Pappers.– Det visar att vi har en god facklig aktivitet som vi kan vara stolta över, menar Bengt Sjöholm, förbundssekreterare.
Av förbundets numera 14 729 yrkesverksamma pappersarbetare, är det 273 personer som av olika anledningar valt att helt stå utanför facket.
Ytterligare 125 personer är organiserade i andra förbund.
– En del av dessa kan vara sådana som är i en övergång, från ett annat fack till oss. Det är en restpost som alla förbund har, menar Bengt Sjöholm.
Han tycker annars att organisationsgraden ser ”kanonbra ut”.
– Vi har den bästa organisationsgraden av alla svenska fackförbund, säger han belåtet.
Och lägger man till de 0,8 procent av de anställda som är med i andra fack, innebär det att nio av tio på Pappers område är med i facket.
Bengt Sjöholm har sagt det förr och säger det gärna igen; det är närheten till medlemmarna som är förbundets styrka.
Eftersom varje arbetsplats är en egen avdelning är det ovanligt att den som jobbar på ett bruk inte har kontakt med någon facklig företrädare i det dagliga jobbet.
– Det är en klar fördel att ha våra medlemmar samlade på arbetsplatsen och inte utspridda.
Man ska inte heller underskatta vikten av att de flesta arbetsplatserna ligger på bruksorter där den fackliga medvetenheten av tradition är hög.
Rent geografiskt är den fackliga tillhörigheten störst i landets norra delar, lägst i trakterna runt Norrköping, exempelvis på Fiskeby Board och Billerud Korsnäs Skärblacka.
Något svar på varför just trakterna runt Norrköping har lägre fackligt medlemskap har inte Bengt Sjöholm.
– Av någon anledning har det alltid varit tungt att organisera medlemmar där, trots Norrköpings anor som gammal industristad.
– Och det är inte bara Pappers som känner av de här problemen, det gäller även andra förbund.
Den nytillkomna avdelningen SCA Mölnlycke är i år precis som förra året sämst i klassen. De har en organisationsgrad på strax under 80 procent.
– Om de fortsätter vara för avvikande, får vi prata med avdelningen, säger Bengt Sjöholm.
