Facket får inte veta vilka som sjukskrivs
GDPR-tolkning försvårar fackligt arbete Tidigare skyddsombudet: ”Det blev locket på”
Publicerad 2014-01-09, 14:49 Uppdaterad 2015-02-09, 11:13
Skogsindustrierna vill skriva ”krisavtal” om korttidsarbete med Pappers. – Då vill vi ha ett totalstopp för inhyrning i utbyte, säger förbundets avtalsombudsman Matts Jutterström.
Det handlar om två avtal som arbetsgivarsidan nu vill att Pappers ska skriva under.
– Det är samma förslag som Facken inom industrin fått tidigare och som IF Metall skrev under på i november, säger Matts Jutterström.
Det ena är ett avtal om korttidsarbete med statligt stöd. Det andra ett avtal utan att staten går in med några pengar.
I det första fallet ska man genom en lokal överenskommelse kunna kunna sänka arbetstiden – och lönen – i tre steg, när samhällsekonomin hamnar i djup kris.
Staten går då in och hjälper arbetsgivaren mot att denne behåller arbetskraften i stället för att permittera.
Enligt det här systemet ska den enskilde som får gå ner på 80 procent av sin arbetstid få behålla 88 procent av lönen.
Den som jobbar 60 procent ska ha 84 procent av lönen och den som får gå ner till 40 procent av sin normala arbetstidtid får behålla 80 procent av lönen.
– Vi är försiktigt positiva till ett sådant avtal, säger Matts Jutterström.
Däremot är han direkt avvisande till det avtal som Skogsindustrierna vill få till och som inte inbegriper någon statlig inblandning.
Här handlar det om att arbetsgivarna ska kunna träffa korttidsavtal ”som alternativ till uppsägningar då verksamheten har ekonomiska svårigheter”.
Det går helt kort ut på att anställdas lön och andra ersättningar under en niomånadersperiod kan sänkas med upp till 12 procent.
– Jag trodde inte att de skulle bemöda sig att lägga fram ett sånt här avtal till oss, när de känner till vår inställning, säger Matts Jutterström.
Och den är?
– Vi är inte intresserade av att skriva avtal som innebär lönesänkningar för våra medlemmar.
– Det har varit en genomgående inställning genom förbundets hela historia.
Matts Jutterström menar att löneandelen inom pappersindustrin ligger på mellan 6–10 av totalkostnaden.
– Om företag vill spara pengar eller göra något åt sitt ekonomiska läge finns det mer att hämta utifrån vedråvaran, kemikalier, energin.
– Nu vill de gå den lättaste vägen och räkna huvuden i stället.
Matts Jutterstöm menar att sådana här avtal inte är något att möta nödvändiga strukturomvandlingar med och företag som inte har tillräcklig ekonomisk bärkraft får dra konsekvenserna.
Och hur definierar man egentligen vad som är ”ekonomiska svårigheter”. Han nämner Cascades som gått på knäna de senaste tio åren, Lessebo, Arctic Paper, Alstermo och Rottneros.
Listan kan göras lång på företag som hamnat i svårigheter.
– Har SCA ekonomiska problem om de inte lyckas leva upp till sina avkastningskrav på tolv procent, undrar han retoriskt.
Den som avgör graden av de ”ekonomiska svårigheterna” är väl ägarna som vanligt, menar han.
Finns det då ingenting som kan få honom att skriva på ett krisavtal av den typ som Skogsindustrierna nu vill ha?
– Tvärstopp för inhyrning! Då kan vi kanske resonera vidare.