Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag
Anklagas för sekretessbrott ”Det är tufft för mig”
Publicerad 2014-09-01, 14:51 Uppdaterad 2024-01-18, 16:40
Det blir strid om ordförandeposten i Pappers. Avtalsombudsman Matts Jutterström väntas ta över.– Mycket tyder på att det bli så. Jag har rätt stort stöd i organisationen.
Valberedningen har ännu inte kommit med sitt slutliga förslag och mycket kan naturligtvis hända de kommande dagarna fram tills dess att kongressen i Sundsvall drar igång på fredag.
Den rundringning till Pappers olika avdelningar som Dagens Arbete gjort, visar dock att man på många håll är för ett byte på ordförandeposten.
Även ordförande Jan-Henrik Sandberg själv är medveten om att det blåser snålt och att hans position är ifrågasatt.
– Så är det. Det är fler som konkurrerar om uppdraget den här gången än när jag omvaldes förra gången.
– Det är därför inte självklart att jag blir omvald en tredje gång – även om jag anser mig vara den bäst lämpade för uppdraget.
Den här gången verkar stödet från din gamla arbetsplats Billerud Korsnäs i Gävle utebli?
– Ja, jag har också hört det och det är något jag känner ett styng i hjärtat över. Därför inser jag att jag har vissa problem med min kandidatur.
– Men än vill jag inte ge slaget förlorat.
Matts Jutterström är å sin sida medveten om sitt starka stöd.
– Jag har lovat att ställa mina tjänster till förfogande. Det är också så det fungerar i en demokratisk organisation.
Vem av de två det blir avgörs förmodligen inte förrän på lördag.