Juan följde med när jobbet flyttade
Publicerad 2014-12-05, 09:49 Uppdaterad 2015-02-09, 11:11
Juan Carlos Vasquez bytte stora Stockholm mot lilla Ljungby. När Strålfors lade ner i Tomteboda följde han och familjen med maskinerna till Småland.
Flytta eller bli av med jobbet – det valet ställdes Juan Carlos Vasques inför. Medan varslet gick i Tomteboda åkte han och familjen på weekendresa till Ljungby.
– Barnen tyckte att det var okej. Det kändes bra här så vi bestämde oss, säger han.
I juli förra året, fem månader efter varslet, packade familjen flyttlådorna. De flesta av kollegorna valde att stanna kvar i Stockholm och söka nya jobb.
Cirka 90 anställda berördes av nedläggningen i Tomteboda och erbjöds att flytta med företaget. Fem eller sex av dem tackade ja, enligt Peter Berntsson, GS-ordförande på Strålfors i Ljungby.
– Det är en stor omställning att flytta. Vi blev faktiskt lite förvånade att några tackade ja, säger han.
För Juan Carlos Vasques blev den första tiden i Ljungby tuff. Det var svårt att komma till en ny ort och det nya jobbet blev inte som han hade förväntat sig. I Tomteboda hade han jobbat som servicetekniker men på plats i Ljungby fick han veta att han skulle vara maskinoperatör.
– Jag är tekniker och det är det jag vill jobba som, så jag är inte alls nöjd, säger han och ger ett råd till andra som funderar på att flytta: Granska överenskommelsen noga och se till att allt finns nedskrivet på papper.
Lönen var samma som tidigare, annars var det mesta nytt. Tidigare jobbade han dagpass. Nu började han gå skift. Mitt i allt fanns en oro över att de nya kollegorna skulle tycka att han tog jobb från ungdomar på orten. De närmsta, nya, jobbarkompisarna blev räddningen i allt det nya.
– Jag kunde komma till dem hundra gånger med mina frågor och de var alltid där och hjälpte, säger Juan Carlos Vasques.
Trots att omställningen blev svår ångrar han inte flytten.
I höstas fick hans fru äntligen fast jobb i Ljungby, även hon på Strålfors. Barnen, åtta och nio år gamla, trivs i sin nya hemstad.
– Det har börjat vända uppåt nu, säger han och berättar att familjen precis har köpt hus.
– Det hade vi aldrig kunnat göra i Stockholm.
Läs mer:
Så underlättar du flytten för familjen
Charlie Olofsson