Industriarbetarnas tidning

Lugn och noggrannhet – så vinner du yrkes-SM

2 maj, 2018

Skrivet av Jonas Löfvenberg

Anna Widholm vann yrkes-SM i fordonslackering. Nu ska hon representera Sverige i VM 2019.

– Det går inte att småfuska, säger hon.

Här är alla vinnare:

250 tävlande i 40 klasser gjorde upp om yrkes-SM i Uppsala i helgen. Här kan du hitta alla vinnare.

Yrkes-SM 2018 avgjorts under den gångna helgen i Uppsala, det hölls tävlingar i 40 yrkesklasser.

En av guldmedaljörerna är Anna Widholm, 20 år, från Västerås som vann i klassen fordonslackering.

– Jag har aldrig tävlat i något förut så det känns speciellt. Jättekul! säger hon.

Anna Widholm har inte ens jobbat ett år som lackerare och arbetar på verkstan på Möller bil i Västerås. Det var en gammal lärare som tycket att hon skulle ställa upp i tävlingen  och när jobbarkompisarna fick reda på det så höll de bara med. Förutom glada arbetskamrater så betyder vinsten att Anna Widholm ska representera Sverige i yrkes-VM i Ryssland 2019.

I helgens SM genomförde de tävlande fem moment där de var tvungna att ta hänsyn till en rad faktorer, som att inte slösa på färg, ha koll på säkerheten och förstås resultatet. Anna Widholm säger att hon tyckte alla var så duktiga att hon är förvånad att hon lyckades vinna.

– Jag tror att det gick bra för att jag kan behålla lugnet. Jag får tacka mina hästar för det, när man har med dem att göra måste man nämligen vara lugn, säger hon.

Vad är bästa tipset för att lyckas med lackningen?

– Att vara noggrann, det går inte att småfuska.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Kris i byggbranschen

Så gick det för arbetarna som fick gå från husfabriken

Så gick det för arbetarna som fick gå från husfabriken

Osäkerheten på marknaden gör att återstarten för K2A Trähus skjuts på framtiden.