• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Återförening i Guldsmedshyttan. Foto: David Lundmark
Laguppställningen: Förra gången de ställde upp för en gruppbild var det i varselkläder framför gjuteriet. Nu träffas de i civila kläder – på dagen ett år efter nedläggningsbeskdet. Foto: David Lundmark

Efter nedläggningen – Fredrik, 34, saknar kamraterna på gjuteriet

Publicerad 2026-09-23, 04:00   Uppdaterad 2026-09-22, 16:44

När gjuteriet i Guldssmedshyttan stängde förlorade 130 personer jobbet.

Ett år efter nedläggningsbeskedet samlas de för att minnas en arbetsplats med en särskild gemenskap.

– Vi var ett lag, säger Fredrik Leppänen.

Han saknar ljudet.

Förr kunde Fredrik Leppänen, 34, höra gjuteriet från där han bor centralt i Guldsmedshyttan. Gjutningen, rensningen – med åren lärde han sig att känna igen hur de olika arbetsmomenten lät.

Nu är det tyst.

Ortens ”ekonomiska hjärta” har stannat, säger han. Ägaren Baettr tyckte att kostnaderna drog i väg och valde att lägga ned gjuteriet. I 600 år hade man gjutit i Guldsmedshyttan.

– Jag saknar rutinerna. Kamraterna. Att umgås med människor som var glada nästan varje dag. Det är svårt att förklara, säger Fredrik Leppänen, men fyller omedelbart i:

– Vi var ett lag.

Återförening i Guldsmedshyttan. Foto: David Lundmark
”Det är väldigt tyst. Gjuteriet var det ekonomiska hjärtat i bygden”, säger Fredrik Leppänen. Foto: David Lundmark

Han har varit arbetslös sedan gjuteriet stängde. Dagarna går ändå, men allt känns lite svårare utan de fasta ramar som ett jobb ger. Då var han kärlmakare, anställd sedan 14 år och en oumbärlig del av skiftlaget. Just nu är han bara Fredrik.

Han försöker fylla dagarna så gott det går. Han söker jobb och hjälper sin pappa med veden och annat som behöver fixas. Så nog finns det att göra, men det är inte samma sak. Något saknas.

Han säger att det är svårt att förklara.

En kväll sent i augusti är allt lite som vanligt igen, lite mer som det brukade vara – om än bara för några timmar. Solen står lågt. Fredrik Leppänen dricker en öl omgiven av sina gamla arbetskamrater.

– Vi hade möten på bruket så länge det var öppet. Det är trevligt att umgås, att bara hänga, säger han.

Nu har de i stället samlats i ett sekelskifteshus 800 meter från gjuteriet. Tanken är att fira det som varit och prata om vad som har hänt sedan nedläggningen.

– De var en chock. Vi var lovade en ny bläster. En jätteinvestering. Så vi trodde att det var lugnt. Vi var inte beredda, säger Fredrik Fredrik Leppänen.

Magnus Larsson och Moa Magnusson (båda i mitten) tog initiativ till en återförening tillsammans med Anna Berglund. ”Vi har inga planer alls, bara att träffas och prata. Var har folk hamnat? Vi har varit ett skitbra gäng”, säger Magnus Larsson. Foto: David Lundmark
Kärt återseende: Peter ”Peppe” Andersson kramar om Magnus Larsson på parkeringen utanför huset. Nu kan festen börja på riktigt. Foto: David Lundmark
Gjuteriarbetarnas stora återförening hålls på Bergsgården, ett sekelskifteshus 800 meter från gjuteriet. Alla är glada – vissa mer än andra. En hel del öl går åt. Foto: David Lundmark
Mellan ”Peppe” och älg: Peter Andersson (till vänster) är en av många före detta gjuteriarbetare som deltar på återträffen. Fler än 50 personer sa att de skulle komma. Foto: David Lundmark
I soffan: Emil Johansson, Ronnie Johansson och Charlie Arvidsson. ”Det var skittråkigt. Jag känner fortfarande att jag saknar det”, säger Emil Johansson om nedläggningen. Foto: David Lundmark
Fredrik Leppänen minns en arbetsplats med stark sammanhållning: ”Vi hade en trivselpeng som vi försökte använda. Ibland bowlade vi, och en gång hyrde vi en göl och fiskade lax”, säger han. Foto: David Lundmark

I dag har precis ett år passerat sedan de fick beskedet att gjuteriet skulle stängas. En passande dag för en återförening, tyckte de.

Klockan är snart sex och långborden i matsalen börjar fyllas.

Några dröjer sig kvar i sofforna utanför. Den stora salongen är för fint folk – för tjänstemännen, säger de och skrattar. För här finns ingen egentlig uppdelning. Alla pratar om gemenskapen, om den ovanliga och starka sammanhållningen på gjuteriet i Guldsmedshyttan.

– Det är vad alla säger nu när vi träffas, att vi hade någonting. Andra arbetsplatser är också hyfsat bra, men vi hade någonting mer. Så känns det, säger Andreas Ericsson, som tidigare var klubbordförande för IF Metall på Baettr.

Återförening i Guldsmedshyttan. Foto: David Lundmark
”Det känns ju förjävligt, så klart. Det är åt helvete, på ren svenska”, sa Andreas Ericsson, tidigare klubbordförande på Baettr när gjuteriet lade ner. Foto: David Lundmark

Efter stängningen skingrades arbetskamraterna för vinden: Andreas Ericsson och en handfull andra fick jobb på Hitachi i Ludvika, någon fick jobb på brandkåren, en annan kör truck på industri.

– Jag tror att vi är ganska lyckligt lottade. Vad jag vet är det en eller två som inte har fått jobb, säger Andreas Ericsson.

Kanske kan det återigen bli som det en gång var i Guldsmedshyttan?

Moa Magnusson fick veta att hon var gravid i samband med att gjuteriet stängde. ”Det kändes jättejobbigt”, säger hon. ”Nu är jag mammaledig. Men jag söker jobb och om jag får ett kommer jag att ta det.” Foto: David Lundmark
Magnus Larsson jobbar numera på Nammo. ”Vi har försökt att träffas i sommar, men det har inte riktigt blivit av. I dag är det årsdagen. 50 personer har anmält sig”, säger han. Foto: David Lundmark
Emil Johansson var skiftledare på gjuteriet i Guldsmedshyttan. För honom är det inte aktuellt att söka sig tillbaka: ”Jag är så nöjd med där jag är just nu, så jag väntar. Men det var jävligt bekvämt, fyra minuter till jobbet och bra betalt.”. Foto: David Lundmark

En ny ägare har köpt upp gjuteriet och hoppas kunna dra i gång igen nästa år, men än så länge är inte mycket känt om verksamheten. Andreas Ericsson och flera andra är tveksamma till att söka sig tillbaka. Det skulle inte vara samma arbetsplats och de trivs med sina nya jobb.

Fredrik Leppänen har gjort en intresseanmälan. Ett år har gått sedan han stod på gjuteriet och skrev på ett papper som sa att han blivit av med jobbet. Han kan tänka sig att gå tillbaka.

Men mest av allt hoppas han att en sak är annorlunda nästa år.

– Jag hoppas att jag har fått ett jobb, någon sysselsättning. Vad är inte så viktigt. Bara jag har fått något att sysselsätta mig med och vissa rutiner.

Återförening i Guldsmedshyttan. Foto: David Lundmark
Sista natten med gänget. Foto: David Lundmark
En av de sista dagarna på jobbet med gänget. (För bilden vann DA:s fotograf David Lundmark Bästa fotografi på Fackförbundspressens dag 2026.) Foto: David Lundmark

Nedläggning – och nystart?

I slutet av oktober förra året fyllde Baettr den sista gjutformen i Guldsmedshyttan. Det har gjutits på orten sedan 1400-talet.

Omkring 130 personer förlorade jobbet efter nedläggningen. Många av dem har redan fått nya arbeten, enligt tidigare IF Metall-ordföranden Andreas Ericsson.

Nästa år kan gjuteriet dra i gång på nytt, med ny ägare och under namnet Nordic Casting AB, men än finns inget exakt datum för uppstarten.

Rasmus Lygner

Läs mer: Arbetsmarknad Guldsmedshyttan Lindesberg
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Bruket i Guldsmedshyttan återuppstår – blir Nordic Casting AB

Bruket i Guldsmedshyttan återuppstår – blir Nordic Casting AB

130 förlorade jobbet när Baettr lade ned  Nu återuppstår gjuteriet i ny regi

Ännu ett stålvarsel — har vi en stålkris i Sverige?

Flera svenska stålbolag varslar eller stänger verksamheter  DA förklarar varför det blivit som det blivit

Baettrs ugnar kallnar – men hos syskonfabriken glöder svetsarna

Baettrs ugnar kallnar – men hos syskonfabriken glöder svetsarna

Chockvågor genom Guldsmedshyttan när anrika gjuteriet bommar igen

Sista gjutningen i Guldsmedshyttan – 130 förlorar jobbet

Sista gjutningen i Guldsmedshyttan – 130 förlorar jobbet

Sätter punkt – efter 600 år  Företaget hänvisar till ”betydande kostnadsutmaningar”  Nu får de anställda ”dödstäda”

130 varslas när gjuteriet i Guldsmedshyttan läggs ner

Storvarsel drabbar hela samhället när anrikt gjuteri läggs ner: ”Chockade”

Så många arbetare berörs  ”Som en blixt från klar himmel”

🎧 PODD: Hur riskfyllt är det att jobba i svenska bombfabriker?

Hur riskfyllt är det att jobba i svenska bombfabriker?

Försvarsindustrin blomstrar – men till vilket pris?

Slipad fabrik

Slipad fabrik

Klockan är 15.31 på Tormek i Lindesberg.

Banmästare i sin egen trädgård

Banmästare i sin egen trädgård

Industriarbetaren Magnus Östervall åker aldrig tåg. Men han kör och mekar med dem så ofta han kan – hemma i trädgården.

Ökad vinst och ­minskad värk

Ökad vinst och ­minskad värk

Meritor har vässat sig till lönsam världsklass genom att effektivisera monteringen av hjulaxlar. Ständig förändring tryggar jobben – men flera anställda klagar på den ökande stressen.

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Vill se bättre pension och slopat karensdrag

Granskning: Arbetskraftsutvisningarna

Armela utvisades när hon gjorde slut med sambon – trots fast jobb

Armela utvisades när hon gjorde slut med sambon – trots fast jobb i bristyrke

”Svårt att förstå hur mycket man förlorar”

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Stor kartläggning  I flera branscher saknas personal  Trots det utvisas hundratals arbetare

Dottern dog – då utvisades familjen

Dottern dog – då utvisades familjen

18-åriga Vanesa fick inga nya lungor  ”Jag kommer aldrig glömma hennes ord”

Visa fler

Måste jag ha min mat bredvid gammal bearnaise?

Måste jag ha min mat bredvid gammal bearnaise?

Läsaren undrar hur hen ska få kollegorna att rensa kylen  Experten ger tips

Truckföraren Jennifer räddade hunden Tuss – i träskor 

Truckföraren Jennifer, 24, räddade hunden Tuss – i träskor

Räddningstjänsten avbröt insatsen  Då tog sågverkspersonalen över  ”Lyckotårar”

Nytt hopp för tändsticksfabriken: ”Ska finnas kvar i 100 år till”

Nytt hopp för tändsticksfabriken: ”Ska finnas kvar i 100 år till”

Framtidstro efter år av nedläggningshot  ”Vill att fabriken ska finnas i 100 år till”

Man döms för grov misshandel på Stegras boende

Man döms för grov misshandel på Stegras boende

Flera våldsbrott inom loppet av ett år

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram