• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
I internationell media har de två urspårningarna på Malmbanan framställts som misstänkta ryska sabotage. Det avfärdas från svenskt håll. Foto: TT (arkiv).
I internationell media har de två urspårningarna på Malmbanan framställts som misstänkta ryska sabotage. Det avfärdas från svenskt håll. Foto: TT (arkiv).

Rysk inblandning i Malmbaneurspårning avfärdas

Publicerad 2024-05-09, 04:00   Uppdaterad 2024-05-08, 09:37

I internationell media har de två urspårningarna på Malmbanan framställts som misstänkta ryska sabotage. Det avfärdas från svenskt håll – men att problemen med Malmbanan lyfts är positivt, tycker LKAB.

V V

Svensk underrättelsetjänst misstänker rysk inblandning i de två urspårningar som drabbat Malmbanan i närheten av Vassijaure i västra Lappland den 17 dec och 25 februari. Det hävdar Financial Times som sammanställt ett antal olyckor och incidenter som misstänks vara delar av en ökad rysk aggression i Europa.

Statsminister Ulf Kristersson bekräftar för Sveriges Radio att det finns en bild av att Ryssland har mer omfattande planer och en ökad vilja till sabotage, men säger att uppgifterna om tågurspårningarna inte stämmer.

– Den preliminära bedömningen från haverikommissionen är att det var en olycka.

Tobias Stensson Närvä, ordförande för IF Metall Malmfälten säger att han har fått samma information.

– Jag har ingen annan information än att det var en olycka. Utredningen sköts av haverikommissionen och säkerhetsfrågorna kring järnväg sköts av berörda myndigheter, säger han.

Gabriel Wernstedt. Foto: Säpo.
Gabriel Wernstedt. Foto: Säpo.

På säkerhetspolisen vill man inte kommentera uppgifterna i Financial Times och hänvisar till de utredningar av urspårningarna på Malmbanan som bedrivs av haverikommissionen och polisen.

– Vi har tidigare beskrivit en ökad rysk riskbenägenhet och sagt att det kan komma att innebära exempelvis ryska försök till sabotage, säger Gabriel Wernstedt vid säkerhetspolisens presstjänst.

Är ni involverade i polisens utredning?

– Det är polisen som ansvarar för sin utredning. I mer allmänna termer samverkar vi med polisen och det gör vi även i det här fallet.

LKAB blöder miljoner: ”Väldigt frustrerande”

Anders Lindberg, presschef på LKAB, menar att uppgifterna om sabotage i Financial Times är felaktiga, men är ändå glad över att Malmbanans betydelse uppmärksammas.

Anders Lindberg, LKAB. Foto: Fredric Alm
Anders Lindberg, LKAB. Foto: Fredric Alm.

– Det gör oss ingenting att man pratar om riskerna med Malmbanan och behovet av att man löser frågor om säkerhet och kapacitet, men det blir lite skevt när man lyfter fram det på det här sättet.

Under de sammanlagt 76 dagar som tågtrafiken från Kiruna till Narvik stått stilla så uppger LKAB att man i stället förlorat cirka 100 miljoner kronor om dagen i intäkter. Problemen är så stora att man dragit ner årsproduktionen med cirka en miljon ton. Man har också diskuterat att tillfälligt stänga ett pelletsverk med tillhörande anrikningsverk och gruvproduktion, vilket skulle beröra cirka 300 anställda och lika många underentreprenörer.

– Det är en väldigt frustrerande situation för oss. Vi behöver ställa om till ny fossilfri produktion av järnsvamp och vi vill öppna en ny gruva, Per Geijer, där det förutom mycket järnmalm också finns fosfor och Europas största fyndighet av sällsynta jordartsmetaller. Det kräver investeringar på hundratals miljarder och då måste vi ju tjäna pengar.

För närvarande skickar LKAB 680 vagnar om dagen med malm från Kiruna till Narvik och ytterligare 272 vagnar från Malmberget till Luleå. Man skulle sälja mer om kapaciteten på Malmbanan var bättre.

– Världsmarknadspriset på järnmalm är högt och våra kunder vill köpa allt vi producerar. LKAB har i tjugo års tid pratat om behovet av dubbelspår, så att vi kan få ut vår malm vid underhåll eller störning. Nu verkar poletten ha trillat ner och det är ju synd att det behövdes två allvarliga olyckor för att folk ska få upp ögonen för de problem vi har, säger Anders Lindberg.

Sedan i början av mars är trafiken på Malmbanan igång igen. Någon minskning av LKAB:s produktion är just nu inte planerad.

– I nuläget verkar tågen rulla som de ska och vi har inte märkt av någon minskad produktion på LKAB, säger Tobias Stensson Närvä.

Haverikommissionens utredningsordförande Jonas Bäckstrand har också avfärdat uppgifterna om ryskt sabotage och säger att det rör sig om ”naturliga järnvägsorsaker”.

– Det känns inte som att det finns grund för de påståenden som gjorts i medier, säger han till P4 Norrbotten.

Andreas Rocksén. Foto: Ida PerssonAndreas Rocksén

Läs mer: Anders Lindberg Arbetsmarknad Gabriel Wernstedt IF Metall Kiruna LKAB Malmbanan Putin Ryssland Tobias Stensson Närvä
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Hans klubb trotsar SD-trenden

Hans klubb trotsar SD-trenden

Scaniaklubben har kandidater på alla nivåer i årets val  Alla kandiderar för S

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Varslades innan semestern  Nu får 66 gå på Forgex i Virsbo  ”Skapligt förnedrande”

Vi kräver mer av Sverige

Marie Nilsson: Vi kräver mer av Sverige

”Nu får det vara nog med arbetarfientlig politik”

”Konflikten är ett misslyckande”

Insändare: ”Konflikten är ett misslyckande”

Läsare reagerar på Teslastrejkens slut  Vill se grundlig utvärdering

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Strejken för kollektivavtal är över  Unika konflikten sätts under lupp

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Tycker inte IF Metall klantat sig  ”Medlemmarnas bästa vi hade för ögonen”

Efter skolattacken – tyst minut på Seco Tools i Fagersta

Tyst minut på fabriken i Fagersta: ”Visar vårt stöd”

Efter skolattacken  Sorg på Seco Tools i Fagersta

Simon Petersson försvarar jojo-strejken: ”Behövde höja insatsen”

IF Metall om Teslas utköp: Var ett välkänt fenomen

Jojo-strejken skulle öka chansen för kollektivavtal  Istället utnyttjade Tesla situationen

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

Pekar på oroligt världsläge  Ser behov av stärkt system

”Vi vill ha fler barn, men nu kommer vi att vänta”

LKAB får köra malm på ”Dödens väg”: ”Inte rimligt”

Oskar jobbar för LKAB, ifrågasätter beslutet  80 malmtransporter per dygn  Enda vägen till förlossningen

Granskning: Arbetskraftsutvisningarna

Jimmys kontrakt – en pakt med djävulen

Jimmys kontrakt – en pakt med djävulen

”Lika osmakligt som desperat”

Dottern dog – då utvisades familjen

Dottern dog – då utvisades familjen

18-åriga Vanesa fick inga nya lungor  ”Jag kommer aldrig glömma hennes ord”

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Stor kartläggning  I flera branscher saknas personal  Trots det utvisas hundratals arbetare

Visa fler

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Varslades innan semestern  Nu får 66 gå på Forgex i Virsbo  ”Skapligt förnedrande”

Val 2026

Hans klubb trotsar SD-trenden 

Hans klubb trotsar SD-trenden

Scaniaklubben har kandidater på alla nivåer i årets val  Alla kandiderar för S

SD slåss med S om arbetarna

Eva Burman: SD slåss med S om arbetarna

”Svensk demokrati bygger på representativitet”

Kartläggning: S tappar industri­arbetare – SD snart ikapp

Kartläggning: S tappar industri­arbetare – SD snart ikapp

Historisk förändring  SD knappar in på S bland industriarbetare på valsedlarna

Visa fler

Moelven lägger ner ännu ett sågverk: ”En hel bransch i gungning” 

Moelven lägger ner ännu ett sågverk: ”En hel bransch i gungning”

Andra gången på drygt ett år  ”Sågverksbranschen går på knäna”

Pension

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Jobbat i samma fabrik sedan 1979  Vill hinna njuta av livet med Ingalill

Partiernas vallöften om pensionen – så påverkas du

Partiernas vallöften om pensionen – så påverkas du

Löftena haglar  Så skiljer de sig åt

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

Undersökning visar  Åtta av tio arbetare vill känna till partiernas plan för pensionerna

Vi kräver mer av Sverige

Marie Nilsson: Vi kräver mer av Sverige

”Nu får det vara nog med arbetarfientlig politik”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram