Vad är det som har hänt med strejkarnas ersättning?
Teslas strejkande mekaniker blir nolltaxerade Vad betyder det? DA reder ut vad som hänt
Publicerad 2025-02-11, 14:34 Uppdaterad 2025-08-26, 14:50
Elektrikerna varslar om stopp för arbetet på fyra av Teslas nya superchargers i syd- och västsverige.
– När det blev laddkaos i Malung gick Tesla ut och skyllde kaoset på våra sympatiåtgärder. Så enligt Tesla biter det, säger Dennys Bello, kommunikationschef på Elektrikerna.
Varslet, som kom under tisdagen, gäller Teslas så kallade superchargers i Gränna, Göteborg, Kungsbacka och Malmö. I ett pressmeddelande skriver Elektrikerna att de vill stoppa arbetet på laddstationerna till stöd för IF Metall och strejken.
– Vi gör det här i solidaritet med de anställda på Tesla i deras kamp för kollektivavtal och schyssta arbetsvillkor, säger Dennys Bello, kommunikationschef på Elektrikerna.
Enligt honom rör varslet laddstationer som ännu inte är färdiginstallerade.
– Det är därför de inte varit med från början.

Åtgärderna innebär ett stopp för nyinstallation, service eller reparation. De arbetsgivare som försöker kringgå stridsåtgärderna kommer att utsättas för ”omfattande stridsåtgärder efter varsel”, skriver Elektrikerna i pressmeddelandet.
Elektrikerna har tidigare polisanmält Tesla efter uppgifter om att deras egna tekniker försökt kringgå blockaden genom att själva utföra arbeten på laddstationerna.
Så om det fortfarande utförs arbeten på laddstationerna, hur effektiva är era varsel egentligen?
– Ja, alltså när det blev laddkaos i Malung gick ju Teslas globala laddchef ut och skyllde kaoset på våra sympatiåtgärder. Så enligt Tesla biter det, säger Dennys Bello.
Dagens Arbete söker TM Sweden för en kommentar.
Jag kommer aldrig mer anlita någon hantverkare som är ansluten till ett LO-förbund
Precis tvärtom för min del. Eftersom IF Metall driver kampen mot skurkföretaget Tesla blir det än viktigare för mig att hantverkare kommer från företag med kollektivavtal.
Samma på jobbet: för företag som vill ha serviceavtal med oss, eller vill lämna offert på projekt, gäller skallkravet att de måste ha kollektivavtal. Det står i alla våra förfrågningsunderlag.
Tesla har all rätt att med egna anställda utföra arbeten på egna elanläggningar. Det har inte heller varit något problem med att serva eller uppgradera befintliga Superchargers sedan Elektrikernas blockad infördes förra året. Vad polisanmälan syftar till är att Teslas anställda inte får utföra arbeten på andras anläggningar, eftersom det kräver registrering hos Elsäkerhetsverket.
Det som är effektivt mot Tesla är inte åtgärder mot befintliga laddstationer, utan blockaden mot nätägarna, där endast de får ansluta _nya_ laddstationer till elnätet och stoppas av facket från att göra det. Det är också det Tesla påpekat i debatten efter Malung, inget annat. Bello pratar i nattmössan.
Ja är det är din fulla rätt att stå för och agera för DINA principer, so go for it Patrik!