• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Teslas fabrik utanför Berlin. Foto: AP
Teslas fabrik utanför Berlin. Foto: AP

Stor facklig motgång på Teslas tyska fabrik – trots svensk hjälp

Publicerad 2026-03-10, 04:00

Det tyska facket IG Metall fortsätter försöken att organisera arbetarna på Teslas fabrik utanför Berlin. Men nu har facket åkt på ett rejält bakslag. Den fackliga sidan förlorade valet till Teslas företagsråd – med bred marginal.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player…

Teslas fabrik utanför Berlin, Gigafactory, är den enda bilfabriken i Tyskland där de anställda saknar kollektivavtal. Fackförbundet IG Metall har arbetat för att organisera bilarbetarna sedan fabriken slog upp portarna 2022.

Men arbetet går långsamt – och nu står det klart att facket inte lyckats säkra majoritet i elbilsföretagets så kallade företagsråd. Det är ett stort bakslag för IG Metall.

– Det var tyvärr inte tillräckligt för att säkra en majoritet. Vi kommer fortsätta göra vårt yttersta i det nya företagsrådet för att få till en förändring för oss och våra kollegor på Gigafactory, säger IG Metalls huvudkandidat Laura Arndt, till Reuters.

Läs också

Bakslag för facket på Teslafabriken i Berlin – ”Massiv antifacklig kampanj”

Teslas fabrik i Berlin, Tyskland. Foto: TT/AP

✓Tyska IG Metall säkrar inte majoritet i valet till företagsrådet ✓Tesla: ”Valresultatet är ett fackligt nederlag”

Företagsråd, eller medbestämmanderåd, är en central del av tysk arbetsmarknad. Genom råden, som består av anställda, får arbetstagarsidan inflytande över arbetsplatsen. I vissa frågor, som exempelvis fördelningen av arbetstid, skift och raster, regleringar kring semester och hur man förhindrar arbetsplatsolyckor, krävs avtal mellan företagsråd och ledning.

Råden är i formell mening skilda från fackförbunden, men i praktiken finns det ofta en nära koppling till facken på arbetsplatserna.

Valen hålls vanligtvis var fjärde år och i år pågick valet mellan 2–4 mars. IG Metall gick till val på bland annat högre lönepåslag för kvällsskiften, bättre anställningstrygghet för visstidsanställda och möjlighet till fler sammanhängande semesterdagar.

Läs också

Så har Tesla motarbetat facket – runt om i världen

Det är inte bara i Sverige som Tesla motverkar de som försöker organisera sig fackligt. Nej, det sker över hela världen. Foto: TT.

✓Inte bara i Sverige som konflikt uppstått mellan elbilsjätten och facken

Men nu står det alltså klart att IG Metall bara lyckades säkra 13 av 37 platser i rådet. Det är färre än vid det senaste valet. Istället fick det arbetsgivarnära alternativet ”Giga United” flest röster.

I årets valrörelse deltog svenska Teslastrejkare i IG Metalls kampanj. Konrad Eriksson, anställd vid Teslas verkstad i Uppsala, var en av fyra strejkare som reste till Tyskland. Han kom hem förra helgen.

– Det var spännande, kul att se hur det funkar där. Att försöka organisera någon annanstans än här i Uppsala.

Konrad Eriksson. Foto: Ida Persson
Konrad Eriksson. Foto: Ida Persson

Men valresultatet är en besvikelse, säger han.

– Det är såklart väldigt tråkigt att det inte gick bättre. Men det är inte värre än att vi försöker igen nästa val. De måste ju ta sig in. Det är ett speciellt företag och det tar tid att organisera sig fackligt. Det vet vi som strejkar.

Varför var det viktigt för er att åka dit?

– Det handlar om solidaritet, att det ska vara schyssta arbetsvillkor överallt i hela Europa. I hela världen helst, men framförallt i Europa och Sverige, säger Konrad Eriksson.

Läs också

Tyska metall­facket inspireras av Teslastrejken – på besök i Sverige

Hans Lawitzkes, vice ordförande på IG Metall-klubben på Fords fabrik i tyska Köln, håller tal i Malmö. Foto: Adam Daver.

✓IG Metall gör sig redo på konflikt med Tesla ✓Hoppas lära sig av svenska facket ✓Manifestation i Malmö

Årets valrörelse har varit omgärdad av kontroverser. Spänningarna mellan IG Metall och företagsledningen kulminerade i februari då en facklig representant anklagades för att illegalt spela in vad som sades under ett möte med företagsrådet. Polis tillkallades och beslagtog en dator.

Facket kallade å sin sida anklagelserna för en ”kalkylerad lögn” och menade att det var ett sätt för företaget att påverka det kommande valet.

Inför valet skickade också Teslas ägare Elon Musk en video till fabrikens runt 11 000 anställda. I det inspelade meddelandet, som den tyska tidningen Handelsblatt tagit del av, säger Musk att en planerad utbyggnad av fabriken skulle försvåras om IG Metall skulle få ökat inflytande i företagsrådet.

Adam Daver

Läs mer: Elon Musk Fackligt IF Metall IG Metall strejk Tesla Tyskland
Dela:

7 kommentarer till “Stor facklig motgång på Teslas tyska fabrik – trots svensk hjälp”

  • Georg Hansson skriver:
    10 mars, 2026 kl. 09:15

    Att för Teslas anställda få medlemskap i IF Metall vore ett steg bakåt i både lön och förmåner.
    Så jag förstår det ljumma mottagandet för facket på Teslas anläggningar.

    Svara
    • Rolf skriver:
      12 mars, 2026 kl. 11:48

      Och hur vet du att de anställda på Tesla har bättre villkor än vad medlemskap i IG Metall ger? Har du kanske sett deras anställningsvillkor? Då kanske du skulle ta och presentera det, istället för att leka allvetande…

      Svara
    • Richard skriver:
      17 mars, 2026 kl. 13:41

      Och det grundar du på vadå? Om du har fått se Teslas villkor måste du vara ett unikum, då de hittills inte velat visa sina villkor kontra kollektivavtalets.
      Sedan är ett kollektivavtal inget tak, utan ett golv som inte får underskridas. Det vet alla som faktiskt har försökt sätta sig in i frågan.

      Svara
  • Max skriver:
    11 mars, 2026 kl. 09:26

    Det är helt obegripligt. Man tar strid här i Europa, men samtidigt köper man kinesiska produkter. Marknaden kollapsar, fabriker klarar inte konkurrensen och arbetslösheten ökar varje år. Det sista vi behöver i den här situationen är fler konflikter från fackförbunden.

    Om det fortsätter i samma takt kommer fabrikerna bara att flytta till tredje världen, och vi som bor i Europa riskerar att hamna i en djup ekonomisk kris – något som redan börjar märkas.

    Det är synd att ledningen i IG/IF Metall verkar så långt ifrån verkligheten och så upptagen med att visa sin makt att de glömmer att uppdatera sina åsikter, som bygger på en gammal marknadsbild. Just nu behöver vi tänka om och anpassa oss till hur marknaden faktiskt ser ut.

    Annars riskerar vi att hamna i en ännu djupare ekonomisk kris. Ibland är det bättre med en lägre lön än ingen lön alls. Det här är ett stort och komplext ämne som kräver en djupare analys än vad facket ofta presenterar.

    Svara
    • Rolf skriver:
      12 mars, 2026 kl. 11:49

      Som om du skulle acceptera att få dina nuvarande fördelar och förmåner beskurna? Eller gäller det bara för andra men inte för dig?

      Svara
    • Richard skriver:
      17 mars, 2026 kl. 13:43

      Och jag förstår att du skulle vara beredd att jobba full tid och med samma villkor gällande löner, helger, övertid, semester, sjukersättning med mera som i t.ex Kina, Vietnam eller Indien?

      Svara
  • Lars Ingjaldsson skriver:
    30 april, 2026 kl. 14:09

    Två sidor av myntet:
    1. Det är inte tvingande att ha kollektivavtal.
    2. Ta seden dit man kommer.

    Man kan ju undra varför metall har en ”serious hardon” mot Tesla, det finns gott om företag som inte har avtal.
    Samtidigt tycker jag att Tesla borde ta seden dit man kommer.

    Som Tesla ägare tycker jag att det är sorgligt att vuxna människor inte kan komma överens.

    Tesla bygger världens bästa bil, släpp sargen Elon.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Räddade fyra fabriker och 100 000 jobb – därför är det tyska facket så starkt

Så kunde facket stoppa Volkswagen från att stänga fyra fabriker

Ledningen ville se stora neddragningar  100 000 jobb hotades

Thomas, 59, bär på ett hantverk som snart kan försvinna

Unikt konstgjuteri hotas av rivning: ”En tragedi för kultursverige”

130 år av svensk skulpturhistoria  Sällsynt hantverk hotas

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Forgex varslar all personal om uppsägning  Företaget ansöker om rekonstruktion

Har du blivit gravid? Ring chefen!

Tuva, 26, om graviditeten på Volvo: ”Såg risker överallt”

Risker i arbetsmiljön tvingar kvinnor att berätta direkt ”En utsatt känsla”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Marie Nilsson: ”Människovärdet kommer alltid först”

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

100 000 jobb var i fara  Samma koncern som Scania  Koncernfackets ordförande: ”Måste hitta en ny väg”

Jennifer, 26, tjänar 36 000 som maskinoperatör

Så mycket tjänar Jennifer, 26, som maskinoperatör

Berättar om sitt löneläge på Alfa Laval i Eskilstuna  ”Ganska mycket tillägg”

Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”

Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”

”Bra att allt utreds ordentligt”  IF Metall: ”Ser vi brister så stoppar vi arbetet”

Bolidens kommunikationschef: ”Vi välkomnar utredningar”

Bolidens kommunikationschef: ”Vi välkomnar utredningar”

Polis och åklagare utreder arbetsmiljöbrott

100 nya jobb på Bosch – men facket vill se fasta anställningar

100 nya jobb på Bosch – men facket vill se fasta anställningar

Produktionsökning i Tranås  Inför nattskift  ”En lösning vi har just nu”

Uranbrytning i Sverige

Dyrt och smutsigt – så gick det när uran bröts i Sverige

Dyrt och smutsigt – så gick det när uran bröts i Sverige

Uran ska återigen brytas i Sverige  DA reder ut hur det gick förra gången  ”Tog 50 år”

Uranbrytningen i Ranstad – steg för steg

Uranbrytningen i Ranstad – steg för steg

Finkross, siktning och mogningslager  DA förklarar hur den svenska uranbrytningen fungerade för 60 år sedan

Sverige ska bryta uran – vad händer nu?

Sverige ska bryta uran – vad händer nu?

Riksdagen skrotar förbudet mot uranbrytning  Men kommunerna är kritiska  DA reder ut vad lagändringen innebär

Visa fler

Bränder härjar i Europa – så rustade är Sveriges skogar

Bränder härjar i Europa – så rustade är Sveriges skogar

Skogsstyrelsen: Klimatanpassningarna halkar efter

Val 2026

Det handlar inte om åsikter – det handlar om uppdraget

Det handlar inte om åsikter – det handlar om uppdraget

Replik i debatten kring DA:s granskning

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  ”Vill de peta mig går jag ur direkt”

De trotsar fackets röda linje – ställer upp för SD i valet: ”Varför inte?”

De trotsar fackets röda linje – ställer upp för SD i valet: ”Varför inte?”

Kandiderar för SD – I strid mot fackets hållning  Så svarar några av kandidaterna

Visa fler

Nya detaljer om dödsolyckan på Alleima

Nya detaljer om dödsolyckan på Alleima

Tidigare sekretess hävd  Truckföraren kan haft skymd sikt

I love Tunanäs

Här får bara Scania­anställda campa: ”Ett paradis”

Tunanäs: en exklusiv camping  DA träffar Scaniasemestrare i hängmattan

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram