Skatteverket om Teslastrejkarnas ersättnings-krångel: ”Vänd er till regeringen”
Nolltaxeras efter snart tre år av strejk Oro och frustration bland strejkare Så svarar myndigheten
Publicerad 2010-01-07, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:23
En försäljning av Saab är inom räckhåll, säger IF Metalls förbundsordförande Stefan Löfven.
Under helgerna har IF Metall haft flera kontakter med bland annat intressenter till Saab. Förbundet har också haft kontakter med General Motors och den svenska regeringen.
Stefan Löfven:
– Vår uppfattning är att en positiv lösning för Saab är inom räckhåll. Spekulationerna om att GM inte vill sälja Saab har tillbakavisats av GM.
– Vi förutsätter att alla inblandade parter nu drar åt samma håll. Vi har även fått försäkringar om att den svenska regeringen arbetar för en sådan lösning.
Stefan Löfven säger att IF Metall ”förväntar sig att konkreta och trovärdiga bud lämnas under dagen”.
För IF Metalls finns det ett par tre centrala frågor som väger extra tungt när det gäller Saabs öde: affärsplanen, ägarnas kompetens och finansieringen.
• Affärsplanen: finns en trovärdig affärsplan för Saab?
Här konstaterar IF Metall att det finns skillnader bland intressenterna exempelvis i frågan om hur stora volymer bilen ska tillverkas i. Vilket i förlängningen påverkar kostnaderna.
• Ägarnas kompetens: Är de tänkbara köparna tillräckligt kompetenta och långsiktiga?
Intressenterna representeras av relativt välkända personer, enligt IF Metall. Förbundet utgår från att alla frågetecken kring finansieringen rätas ut. Stefan Löfven: – Vi bedömer att flera av de nu aktuella intressenterna kan vara seriösa och tänkbara som köpare till Saab.
• Pengarna: Hur kan finansieringen ordnas?
Det är grönt ljus för EIB-lånet. Men den formella handläggningen av EIB-lånet kan inte ske förrän affären är klar. Vilket innebär ett dröjsmål från tre veckor upp till kanske en eller två månader. Fram till dess behövs enligt förbundet en ”bryggfinansiering”.
Därutöver har GM krävt en egen insats från köparen – kontanter eller garantier – för att klara driften under första tiden. Den egna insatsen ska till för att inte nagga på företagets egen kassa.
IF Metall anser att säkerheterna för EIB-lånet bör kunna användas till en sådan garanti. Alternativet är att regeringen ställer upp med en garanti eller eget lån. Men det har regeringen hittills avvisat.