”Inget klart om avtalsstart”

Publicerad 2011-01-13, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:20

”Ingenting är klart”, säger facktopparna om Dagens Arbetes avslöjande att parterna inom industrin kommit överens om att starta avtalsrörelsen i september. Samtidigt bekräftas uppgifterna från arbetsgivarhåll.

Fjolårets avtalsrörelse innebar för industrins del att löptiderna för tjänstemännens och arbetarnas avtal blev olika. Unionen och Sveriges ingenjörer var först ute med att teckna ett avtal på 18 månader. Sedan följde industrin efter. IF Metall, GS, Pappers och Livs fick alla avtal som sträckte sig över 22 månader.

Kommande avtalsrörelse, skulle tjänstemännen alltså kunnat sitta med ett nytt avtal innan de övriga facken inom industrins ens börjat förhandla.

I tisdags publicerade Dagens Arbete uppgifterna att startskottet för den kommande avtalsrörelsen går den 1 september i år. Det innebär att industrifacken på LO-sidan kör igång sina förhandlingar ett par månader tidigare än tänkt, medan tjänstemännen får vila på hanen ett par månader. På så sätt skulle de nya avtalen komma i fas med varandra.

– Ingenting är klart, inte på något vis, kommenterar Veli-Pekka Säikkälä är avtalssekreterare på IF Metall.

– Däremot för vi diskussioner om hur vi ska få ihop avtalsförhandlingarna. Den här lösningen är en av dem vi diskuterar. Sen får vi se om det blir den eller någon annan.

Tommy Andersson, avtalssekreterare på GS-facket, ger ett nästan identiskt svar.

– Ingenting är klart förrän i slutet av veckan. Den lösning ni skriver om är en av dem vi diskuterar, men ingenting är klart på långa vägar.

Pappers avtalsansvarige, Matts Jutterström, är dock optimistisk om att den lösning som Dagens Arbete redovisat också blir verklighet i slutändan.

– Ja, jag tror det. Om Unionen och Sveriges Ingenjörer går med på det – och mycket tyder på det – så blir det så här.

– Men ingenting är klart förrän alla bitar är på plats.

In i det sista pågår ockå diskussioner med arbetsgivarna, för även de måste vara med på vagnen om det ska kunna bli en gemensam omstart för industrin i kommande avtalsrörelse.

Teknikföretagens förhandlingschef, Anders Weihe, bekräftade i går att diskussioner förts med facken.

– Det blir enklare både i förbundsförhandlingarna och på lokal nivå om avtalen inte har olika löptid. Och vi vill inte heller odla några motsättningar mellan våra motparter, säger han till Dagens Nyheter.

Pappers har för sin del haft intensiva kontakter med sin motpart Skogsindustrierna. Förhandlingschef Per Hidesten kan i allt väsentligt bekräfta Dagens Arbetes uppgifter.

– Huvuduppgiften har varit att hitta en gemensam förhandlingstidpunkt för tjänstemännen och LO-facken på industrisidan.

– Sedan har vi frågan om hur tidplanen kan se ut och då är vi inne på det schema som Dagens Arbete nämnt med november som opo-månad.

Per Hidesten menar också att den här gemensamma uppstarten på avtalsrörelsen ”ger goda förutsättningar för en lugn avtalsrörelse”.

– Den ger också förutsättningar för ett nytt, reviderat, industriavtal.

Du kanske också vill läsa…

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  "Vill de peta mig går jag ur direkt"

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

”Inget skyddsombud alls är bättre än ett skyddsombud från SD”  Anser att SD inte står upp för allas lika värde

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Ovisst efter skräckraset i gruvan: ”Barnen börjar fråga”

Ovisst efter skräckraset i gruvan: ”Barnen börjar fråga”

Gruvarbetare satt instängd i sex timmar  Myndigheten kritiserar Boliden  "Man kan ju alltid hoppas att det var den sista"

Pappers­arbetaren Linn, 21, tjänar 45 000: ”Blev chockad när lönen kom”

Pappers­arbetaren Linn, 21, tjänar 45 000 i månaden

Ett av Sveriges bäst betalda bruk  ”Väldigt stor skillnad”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

Fackets nya strategi skapar förvirring  ”Konflikten är inte avbruten”

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

IF Metall bekräftar  Beordrats tillbaka till arbetet

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Fackföreningar ska vara av arbetare – för arbetare  Det skriver IF Metalls centrala ungdomskommitté i en insändare

Skydds­ombuden på Cytiva berättar: ”Det blev helt omöjligt att arbeta”

Skydds­ombuden på Cytiva berättar: ”Det blev helt omöjligt att arbeta”

Kallats Sveriges mest fackfientliga arbetsplats  Fd skyddsombud vittnar om missförhållanden  ”Rädda för bolaget”