• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Dagen efter beslutet om att lägga ner tillverkningen av slipad kristall råder det förstämning i Orrefors. Foto: SCANPIX
Dagen efter beslutet om att lägga ner tillverkningen av slipad kristall råder det förstämning i Orrefors. Foto: SCANPIX

Chock och förstämning i Orrefors

Publicerad 2011-05-20, 12:00   Uppdaterad 2023-10-13, 10:05

– Fruktansvärt tufft, här råder chock och förstämning, vi är förfärade. Så kommenterar Orrefors klubbordförande Peter Danielsson beslutet att inte längre tillverka slipat kristallglas.

Det är en tuff tid som väntar de fackligt förtroendevalda på Orrefors Kosta Boda, suckar IF Metallklubbens ordförande Peter Danielsson. Trettio kompetenta människor ska bort, alla med lång yrkeserfarenhet.

– Den med kortast anställningstid har jobbat här i tjugosex år. Den som har längst har varit här i fyrtiosex. Du förstår själv, det är ingen lätt situation.

Den slipade kristallen kostar mycket mer att tillverka än folk är beredda att betala. Kristallen har länge varit en förlustaffär. Skulle företaget verkligen ta betalt vad det kostar skulle priserna behöva höjas med trehundra procent, säger Peter Danielsson.

– Har folk åtta, tio tusen över så köper man inte en kristallskål i dag, utan man köper en iPhone eller en resa eller nåt sånt.

– Och gåvor i stat och kommun, där får man ju välja vad man vill ha i dag. Förr fick man en kristallskål när man hade varit anställd i trettifem år. Det blir färre och färre som har så lång anställning. Så efterfrågan på såna här produkter minskar.

Att fortsätta med den olönsamma kristallslipningen var en omöjlighet, det inser Peter Danielsson. Hade de fortsatt i den här takten hade det kunnat dra ner hela företaget, säger han. Samtidigt är han inte helt säker på att detta är räddningen.

– Det kan ju bli ett tveeggat svärd också. Kristallen är det som har hållt varumärket under armarna, det är ju det som har varit Orrefors genom hundra år. Försvinner det kan man ju lika gärna köpa glas nån annanstans.

Förhandlingar med arbetsgivaren väntas börja nästa vecka.

AGNETA PERSSON

Läs mer: Orrefors
Dela:

Du kanske också vill läsa…

Företaget får betala rekordhöga böter efter tragiska dödsolyckan

Företaget får betala rekordhöga böter efter tragiska dödsolyckan

En dog och en allvarligt skadad  Ny lag ger 14 miljoner i företagsböter  "Välmående koncern"

Så drogs anrika Orrefors in i gängkriget

Så drogs anrika Orrefors in i gängkriget

Pyramidspel, företagsplundring, utländska investeringshärvor. Nu kopplas nedlagda glasbruket även till Foxtrot-nätverket, enligt en granskning av SR.

Det dagas på Orrefors

Det dagas på Orrefors

Orrefors glasbruk var nära att gå i konkurs en gång. Men då kom plötsligt en mångmiljonorder – från diktatorn Saddam Hussein.

Orrefors öde beseglat

Det blev ingen ny köpare till Orrefors glasbruk. Därmed är en epok i svensk glashistoria definitivt över

Orrefors läggs ned

Orrefors läggs ned

– Vi är inget annat än chockade. Det här är slutet för svensk glasindustri, säger Peter Danielsson på Orrefors glasbruk som nu läggs ned.

En tredjedel sägs upp på Orrefors

Nästan en tredjedel av de anställda på Orrefors Kosta Boda AB sägs upp. Det handlar om sammanlagt 115 anställda som får lämna företaget under…

Orrefors lägger ner tillverkning

Räddad glasskatt ställs ut i Orrefors

Orrefors halverar arbetsstyrkan

Orrefors skär ned 100 jobb

Teslakonflikten

Utbrett missnöje hos Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Utbrett missnöje bland Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Strejkare känner sig svikna efter IF Metalls miss  ”Blivit pannkaka av allting”  Facket: ”Haft goda intentioner”

IF Metall: ”Ingen som är nöjd med den här situationen”

IF Metall: ”Ingen som är nöjd med den här situationen”

Teslastrejkare känner sig svikna  Facket: ”Kan förstå att det känns jättekonstigt”

Vad är det som har hänt med strejkarnas ersättning?

Vad är det som har hänt med strejkarnas ersättning?

Teslas strejkande mekaniker blir nolltaxerade  Vad betyder det?  DA reder ut vad som hänt

Visa fler

Facket mobiliserar när Tesla öppnar nytt: ”Nu trycker vi på play”

Facket mobiliserar när Tesla öppnar nytt: ”Nu trycker vi på play”

Kalmar får egen Teslaverkstad  IF Metall på plats med strejkvakter  ”Kör på med vår konfliktorganisation”

Tyck till!

Gör din röst hörd – tyck till!

✓Vill du delta i debatten på da.se? ✓Använd vårt kontaktformulär här

Tre nya sjukdomsfall på SSAB i Luleå – kontorspersonal flyttas

Tre nya sjukdomsfall på SSAB i Luleå – kontorspersonal flyttas

Anställda har uppvisat symptom  Anmäls till Arbetsmiljöverket

Världsläget väcker oro hos biljätten

USA:s tullar pressar Toyota – nu testas företagets 75 år gamla löfte

Storstrejken 1950 blev historiskt trauma  Trump sätter företagets löfte om jobben på prov

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram