GS om industriavtalet:”Sätter press på båda parter”

Publicerad 2011-05-10, 12:00   Uppdaterad 2020-08-27, 09:54

– Förslaget till nytt industriavtal är i sin helhet bra. Det sätter press på båda parter att vara konstruktiva i förhandlingarna, säger Tommy Andersson, avtalssekreterare i fackförbundet GS.
Kommentarerna till det föreslagna industriavtalet skiftar. Det pågår en namninsamling mot avtalet, men Tommy Andersson tillhör de positiva.

– Förslaget är bättre än det industriavtal som nu gäller. Det är tydligare och mer omfattande. De opartiska ordförandena (OpO) får större befogenheter att trycka på parterna, vilket jag tycker är bra. Det kan behövas, erfarenheterna från 2010 är ju att det då var lite trögt i portföret.

Tommy Andersson anser också att förslaget till nya konfliktregler är bättre.

– Som exempel var det ju så förra förhandlingarna att vi varslade på tre avtalsområden. Och då uppkom en diskussion om vi hade rätt till det. Nu står det klart och tydligt att man får varsla först när avtalen löpt ut.

– Enligt det gamla avtalet kan den så kallade Industrikommittén avbryta en stridsåtgärd – det är nu borta.

Och Tommy Andersson understryker:

– Detta förslag är också tydligt med att det är industrins löneavtal som sätter normen. Därmed inte sagt att det kommer i konflikt med LO:s samordning av avtalsrörelsen: Det går att också besluta om att driva krav på särskilda insatser.

GS har kongress nu i veckan, från fredag till söndag. Då väljs den förbundsstyrelse, som ska ta ställning till det förslagna industriavtalet, vilket kan ske vid det första mötet den 31 maj.

Även LO har reagerat, försiktigt positivt. Igår gjorde LO:s styrelse ett uttalande som avslutas med meningen:
”LO:s styrelse bedömer sammanfattningsvis med detta att industriavtalet går att förena med LO-samordningen.”

Dessförinnan understryks i uttalandet bland annat att ”det är önskvärt att parterna inom den internationellt konkurrensutsatta sektorn har en lönenormerande roll.”

I LO:s styrelse sitter även, utöver representanter från bland annat IF Metall och GS, också företrädare för fackförbund som inte omfattas av industriavtalet, som Kommunal och Seko.

Från Pappers är reaktionen mer tillknäppt.

– Vad jag tycker om förslaget till industriavtal? Det ska jag redovisa för Pappers förbundsstyrelse vid mötet nästa vecka, säger förbundsordföranden Jan-Henrik Sandberg.

Förbundsstyrelsen sammanträder på onsdag och torsdag och kommer då att besluta om vad man ska föreslå förbundsårsmötet på torsdag-fredag.

– Därefter har vi ett nytt förbundsstyrelsemöte. Vi brukar göra så att förbundsstyrelsen följer vad förbundsårsmötet sagt i sådan här frågor, säger Jan-Henrik Sandberg.

På förbundsårsmötet kan väntas en ordentlig debatt. Där deltar bland andra Dennis Bäckman, ordförande för Pappers avdelning 86 i Figeholm. Han står bakom den namninsamling mot industriavtalet som redan tidigare dragits igång och där även företrädare för andra fack finns med. Nu när det finns ett förslag är han inte mer positiv:

– Jag har inte hunnit läsa texten i detalj, men följde presskonferensen. Och man blir ju inte lugnare av att höra Anders Weihe från Teknikföretagen. De sade ju upp det gamla avtalet och nu när de är nöjda med hur det har förändras så förväntas alla skriva på – det gillar jag inte.

Vilken är din viktigaste invändning?

– Industriavtalet drabbar LO-samarbetet med satsningar på kvinnolöner.

Så du kommer att tala mot industriavtalet på förbundsrådet nästa vecka?

– Absolut, det kommer jag verkligen att göra.

Du kanske också vill läsa…

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  "Vill de peta mig går jag ur direkt"

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”

”Inget skyddsombud alls är bättre än ett skyddsombud från SD”  Anser att SD inte står upp för allas lika värde

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Ovisst efter skräckraset i gruvan: ”Barnen börjar fråga”

Ovisst efter skräckraset i gruvan: ”Barnen börjar fråga”

Gruvarbetare satt instängd i sex timmar  Myndigheten kritiserar Boliden  "Man kan ju alltid hoppas att det var den sista"

Pappers­arbetaren Linn, 21, tjänar 45 000: ”Blev chockad när lönen kom”

Pappers­arbetaren Linn, 21, tjänar 45 000 i månaden

Ett av Sveriges bäst betalda bruk  ”Väldigt stor skillnad”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

Fackets nya strategi skapar förvirring  ”Konflikten är inte avbruten”

Gröna arbetsgivare: GS flyttar diskussionen från sakfrågan

Gröna arbetsgivare: GS flyttar diskussionen från sakfrågan

Slutreplik från arbetsgivarorganisationen

GS-facket instiftar pris för att uppmuntra trähusbyggandet i Sverige

GS-facket instiftar pris för att uppmuntra trähusbyggandet i Sverige

Släpper rapport som granskar trähusbyggandet  ”Synliggöra vikten av byggandet i trä”

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

IF Metall bekräftar  Beordrats tillbaka till arbetet