Ankis rygg är slut – har inte råd att gå i pension: ”Hur ska jag klara mig?”
Smärtan är som knivar Måste ändå bära tunga säckar – i tre år till
Publicerad 2013-01-10, 10:15 Uppdaterad 2015-02-09, 11:15
Facket vill ha kortare arbetstid och mindre övertid. Arbetsgivarna vill ha mer flexibel veckoarbetstid och kunna ta ut mer övertid. Avtalsrörelsen drog igång på allvar när IF Metall bytte krav med Teknikarbetsgivarna före jul.
Detta har hänt
Detta händer nu
IF Metalls avtalskrav
Teknikarbetsgivarnas krav
Ett långsiktigt mål från fackets sida är att förkorta arbetstiden med 100 timmar per år.
– En oerhört viktig fråga för oss, säger Anders Ferbe, IF Metalls ordförande.
Medlemmar har också krävt att IF Metall måste göra något åt övertiden. Nu kräver facket att avtalet ska innehålla följande skrivning:
”När övertid beordras ska arbetsgivaren så långt som möjligt ta hänsyn till arbetarens behov av rekreation och familjeliv. Övertid får inte användas i sådan utsträckning att arbetaren överansträngs.”
När facket och arbetsgivarna beskriver det ekonomiska utrymmet de närmaste åren så skiljer beskrivningarna väsentligt. Varför?
– Arbetsgivarna tar avstamp i det rådande konjunkturläget. Vi försöker se på längre sikt. Men i år tycker jag inte bedömningarna skiljer sig så mycket. Varken vi eller motparten tror att vi är på väg in i en kris som 2008-2009. Sen är det så att arbetsgivarna vill spegla utvecklingen utifrån sina intressen, då blir det lite svartare.
Lönekravet är satt till 2,8 procent. Alla anställda ska ha rätt till minst 430 kronor i individgaranti, om det inte finns ett lönesystem på arbetsplatsen ska garantin vara 600 kronor.
– Det här är en signal om att lönesystem måste utvecklas på arbetsplatserna, säger Anders Ferbe.
Teknikarbetsgivarna vill ha så låga centrala löneökningar som möjligt.
– Vi har en besvärlig tid framför oss. Företagen har det tufft, säger Åke Svensson, vd på Teknikföretagen.
Som i tidigare avtalsrörelser vill arbetsgivarna decentralisera lönebildningen.
– Parterna på arbetsplatserna måste ges utrymme att komma överens om löner och villkor som är anpassade till verksamheten, säger Åke Svensson.
Teknikföretagen vill inte ha några individgarantier.
– Med individgarantier blir det mindre över till dem som verkligen presterar bra, säger Anders Weihe, förhandlingschef på Teknikföretagen.
Ytterligare ett krav från arbetsgivarna är att taket för övertid höjs. Ett annat är att arbetsgivaren ska få möjlighet att variera arbetstiden med fem timmar per vecka uppåt eller nedåt. Den extra tiden ska även kunna läggas på lördagar.