Vad är det som har hänt med strejkarnas ersättning?
Teslas strejkande mekaniker blir nolltaxerade Vad betyder det? DA reder ut vad som hänt
Publicerad 2023-10-05, 09:52 Uppdaterad 2024-01-17, 15:39
Tesla i Sverige vägrar teckna kollektivavtal med IF Metall. Nu hotar facket med konfliktåtgärder inom en snar framtid.
– Vi är i ett läge nu då vi måste agera, säger IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.

Sedan elbilsjätten Tesla etablerade verkstäder i Sverige har IF Metall legat på företaget om att teckna kollektivavtal. Förra hösten satt facket och Tesla i förhandlingar, men de slutade resultatlösa.
– Tesla säger helt enkelt att kollektivavtal inte passar in i deras modell. De pekar inte ut något specifikt i avtalet som inte fungerar för dem, utan det är bara tvärt nej, säger Veli-Pekka Säikkälä.
I år har IF Metall åter bjudit in Tesla till fortsatta diskussioner, men företaget har tackat nej.
– Ingenting har förändrats, så det finns ingen anledning att träffas tycker de, säger han.
I Sverige har Tesla i dag serviceverkstäder och bilverkstäder i bland annat Stockholm, Umeå, Uppsala, Norrköping, Örebro, Malmö och Göteborg. Där arbetar runt 120 bilmekaniker som IF Metall tycker ska ingå i motorbranschavtalet.
Efter att ha fått kalla handen från Tesla, hotar nu IF Metall med att trappa upp konflikten.
– Enligt de regler som finns på svensk arbetsmarknad kan man vidta konfliktåtgärder där det inte finns kollektivavtal. Det är det vi sitter och tittar på just nu. Men helst vill vi ju träffa ett avtal, säger Veli-Pekka Säikkälä.
Ett varsel kan komma inom de närmsta månaderna.
– Vi är tvungna att agera snart. Det är inte så att vi kommer sitta här i månader och vänta. Utan nu är vi i ett läge där vi måste agera snart, säger han.
Konfliktåtgärderna kan handla om allt ifrån nyanställningsblockad, övertidsblockad, inhyrningsblockad till total arbetsnedläggelse, strejk.
– Det är de metoderna som finns. Sen kan man naturligtvis också ta hjälp av andra fackförbund med sympatiåtgärder. Så det finns hela det registret, säger han.
Enligt Veli-Pekka Säikkälä har bilmekanikerna på Tesla idag sämre villkor än bilmekaniker som arbetar med kollektivavtal.
– De har inte fullgott försäkringsskydd. De har inte omställningsstödet, eller extra pensionsavsättningar, deltidspension. Det innebär att de som jobbar på Tesla kommer att få en lägre pension än de som har kollektivavtal. Vi kan inte heller se att de har speciellt bra löner, det ser snarare ut som om de ligger under genomsnittet i branschen, säger han.
Veli-Pekka Säikkälä tror att Teslas kunder i Sverige har förståelse för IF Metalls krav.
– Tesla är med sina elbilar en viktig del i den gröna omställningen och de pratar mycket om hållbarhet. Jag tror att de kunder som kör runt i Tesla-bilar tycker att de som servar, fixar och lagar de här bilarna också ska ha hållbara villkor, säger han.
Det finns en skyldighet gentemot IF Metalls medlemmar att försöka få till ett kollektivavtal med Tesla, menar Veli-Pekka Säikkälä.
– Det handlar om att medlemmarna som finns på Tesla ska ha schyssta villkor. Det är också viktigt för andra medlemmar på andra bilverkstäder att Tesla konkurrerar på samma villkor, att de inte dumpar villkoren på något vis. Dessutom är det genom kollektivavtal vi reglerar de här frågorna i Sverige. Över 90 procent av de som jobbar har kollektivavtal. Vi har inte lagstadgade minimilöner. Hela villkorsbiten med försäkringar är kollektivavtalsreglerad. Så att det finns tre goda skäl till att vi tar den här striden, säger han.
Dagens Arbete har sökt Tesla Sverige.