Så illa är läget i Garpenberg: ”Malmen har satt sig fem meter lodrätt nedåt”
Verksamheten hålls stängd efter ras Flera arbetade skadade ”Behöva göra massa insatser”
Publicerad 2024-10-08, 13:51 Uppdaterad 2025-08-26, 14:50
Tesla har ännu en gång rundat Sekos postblockad. Nu svarar facket med att stoppa utdelning till ytterligare fem adresser.
Följetongen går vidare. Nu varslar Seko om att återigen utvidga blockaden mot all posthantering till och från Tesla. Från och med 18 oktober kommer Sekos medlemmar vägra hantera post till ytterligare fem adresser – varav flera har varit helt okända för facket i månader.
”Seko har nu fått kännedom om att sympatiåtgärderna än en gång har kringgåtts av TM Sweden AB”, skriver facket i varslet.

– Vi täpper nu till nya hål som Tesla utnyttjar för att runda vårt varsel. Deras ständiga försök att kringgå våra varsel är bara ytterligare ett exempel på deras brist på respekt för den svenska kollektivavtalsmodellen. Att de ägnar så mycket tid och kraft till att runda spelreglerna är bara en signal om att de har stora problem, säger Sekos förbundsordförande Gabriella Lavecchia i ett uttalande.
Dagens Arbete har tidigare skrivit om att Tesla i mitten av september anmälde en adressändring till Transportstyrelsen. Den nya adressen ledde till en postbox på Kungsholmen i Stockholm och det är en av de adresser som omfattas av den nu utvidgade blockaden.
Nyligen kunde dessutom tidningen Arbetet avslöja att Tesla har kunnat ta emot registreringsskyltar till fyra olika paketdresser som facken tidigare inte har känt till. Enligt Transportstyrelsens uppgifter till tidningen har Tesla hunnit få ut runt 18 000 registreringsskyltar till de tidigare okända adresserna.
De fyra tidigare okända adresserna går till ett it-företag i Trångsund i Stockholm, ett maskinuthyrningsföretag i Trelleborg, ett bilvårdsföretag i Göteborg och ett städbolag i ett kontorshus i Göteborg.
Alla Teslas registrerade paketadresser hos Transportstyrelsen ingår nu i Sekos utvidgade blockad.
– Vi kommer att fortsätta fighten mot Tesla så länge som IF Metall önskar det. När vi märker att de försöker runda vårt varsel så gör vi en analys kring vad vi kan göra för att täppa till det kryphålet på bästa sätt. De rundar, vi täpper till, säger Gabriella Lavecchia.
Dagens Arbete söker Tesla.