Sydafrikas regering vill få ett slut på storstrejken

På fjärde dagen av storstrejken i Sydafrika sade metallfacket Numsa nej till ett höjt lönebud, samtidigt som regeringen har inlett samtal med båda parter för att lindra de ekonomiska effekterna för landet.

Publicerad:

Uppdaterad:

På fjärde dagen av storstrejken i Sydafrika sade metallfacket Numsa nej till ett höjt lönebud, samtidigt som regeringen har inlett samtal med båda parter för att lindra de ekonomiska effekterna för landet.

Bilföretaget GM uppgav på fredagsmorgonen att man stoppat produktionen vid fabriken i Port Elizabeth, på grund av strejk hos underleverantörer.

Stängningen är ett av flera tecken på att strejken, som omfattar 220 000 anslutna till metallfacket Numsa (The National Union of Metalworkers of South Africa), har börjat få samhälleliga effekter. Och i dess spår kommer anklagelser om att strejkande arbetare begår skadegörelse och att polisen använder övervåld när de försöker skingra strejkvakter med gummikulor.

Numsa är Sydafrikas största fackförbund och organiserar närmare 340 000 metallarbetare inom bland annat stålindustrin, 220 000 av dem är uttagna i strejk sedan i tisdags efter flera månaders förhandlingar.

Numsa kräver bland annat 12 procent i lönehöjning, medan arbetsgivarna tidigare har gått med på 8 procent

I dag rapporterar dock Economic Times att arbetsgivarorganisationen Seifsa erbjudit 10 procent i lönehöjning, ett bud som Numsa ska ha sagt nej till. En viktig punkt i förhandlingarna är att Numsa vill ha ett ettårigt avtal, medan arbetsgivarsidan kräver en bindning på tre år.

Flera ekonomer varnar för att en långvarig strejk kan leda in Sydafrika i recession, därför är också regeringen angelägen om att få ett slut på konflikten. Arbetsmarknadsminister Nelisiwe Mildred Oliphant skulle träffa parterna under fredagen.

-Vi vill ha ett slut på strejken och är ganska hoppfulla om en snar överenskommelse, säger hennes talesman Mokgadi Pela till nyhetsbyrån Reuters.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Woolpower

Läs mer

Nyheter

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen