Krönikor är personligt hållna texter. Åsikterna är skribenternas egna.

Nästa gång kan det vara vi som flyr

Publicerad 2016-12-15, 07:00   Uppdaterad 2020-08-25, 13:30

Per-Olof Sjöö är förbundsordförande för GS-facket.
Per-Olof Sjöö är förbundsordförande för GS-facket.

Krönika Efter storstrejken 1909 tvingades fackligt aktiva arbetare fly Sverige. Vi behöver komma ihåg det nu, när människor ger sig ut på livsfarliga båtfärder över Medelhavet.

Det finns många livsöden som faller i glömska, många historier som aldrig berättas. Ibland kan nytt ljus helt plötsligt falla över ett historiskt skede. Så är det med berättelsen om de bortglömda svenska politiska flyktingarna.

GS har beslutat om ett kulturstipendium till Christina Winroth som tillsammans med författaren Bosse Schön ska arbeta fram en bok om de svenskar som efter storstrejken 1909 svartlistades och för att rädda sig själva och sina familjer tvingades fly landet.

Det är allmänt känt att storstrejken blev ett svidande nederlag för den unga svenska fackföreningsrörelsen. Medlemsantalen sjönk dramatiskt och arbetsgivarna flyttade fram sina positioner kraftigt.

Men det personliga pris många av arbetarna fick betala har i mångt och mycket fallit i glömska. Man blev trakasserade, en del blev vräkta från sina arbetarbostäder. Svartlistningarna omöjliggjorde framtida försörjning.

Detta ledde till att hundratals svenskar tvingades emigrera. Några hamnade i Amerika men ett stort antal flydde till Brasilien. Många föll också offer på den hårda överresan.

Det är lätt att dra paralleller till dagens situation. Deras umbäranden var desamma som dagens flyktingar genomlever. Egentligen är den enda skillnaden att flyktingströmmen går i den andra riktningen. På 1970-talet tog Sverige emot många politiska flyktingar från Sydamerikas diktaturer. I dag är det konflikthärdar i mellanöstern som triggar flyktingströmmen.

Jag tycker det är viktigt att efterdyningarna av storstrejken blir belysta. Det kan hjälpa oss som lever i dag att få perspektiv på tillvaron. Det är nämligen så att inget är beständigt. Vårt välfärdsbygge är ett resultat av en enveten kamp av generationer som fick betala dyrt för det de byggde. Vi som är verksamma i dag lever i en annan tid, men det är ändå vår skyldighet att förstå vilka uppoffringar som gjorts för vår skull.

När människor i dag dör på Medelhavet till följd av en desperat jakt efter ett anständigt liv är det bra att bli påmind om att resan en gång gått åt det andra hållet. Det finns inga garantier för att resans riktning än en gång kan komma att ändras.

Det är en fråga som ligger helt i våra händer och vilar helt och hållet på hur vi förvaltar det arv som vi fått oss tilldelat.

Per-Olof Sjöö

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

Antalet LO-förbund som stöttar minskar kraftigt  ”Handlar om att utöva inflytande”

Experter: Bryter mot lagar och avtal

Experter: Bryter mot lagar och avtal

Beslagtagna pass, ockerhyror och höga kontantbetalningar  ”Det är ett grymt överpris”

Ingen bryr sig – cheferna cashar in

Eva Burman: Ingen bryr sig – cheferna cashar in

Utländska migrantarbetare sliter hårt i svenska skogar  Reser ändå hem utan klirr i kassan  Hur är det möjligt?

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Valberedningen vill se Madelene Engman som ny ledare för GS  Föreslås ta över efter Per-Olof Sjöö  ”Sjukt häftigt”

Karensavdraget måste slopas

Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas

”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”

Demokratin måste hållas levande

Pontus Georgsson: Demokratin måste hållas levande

”Människor som organiserar sig är svåra att tysta”

Nu ska karensavdraget bort

Marie Nilsson: Nu ska karensavdraget bort

”Sverige är det enda landet i Norden där den som är sjuk får betala straffavgift”

Efter fyradagarsveckorna – nu ökar Älvsbyhus tempot

Efter krisen – Älvsbyhus tillbaka på femdagarsvecka

Försäljningsökning för första gången på flera år  ”Lite rastlös av att sitta hemma”

Klubbordförande uppsagd – facket tar Ikea-leverantör till domstol

Klubbordförande uppsagd – facket tar Ikea-leverantör till domstol

”Infekterad relation” på en av GS-fackets största arbetsplatser  Förbundsjuristen: ”Det här prövas väldigt sällan”