Ledarsidan i Dagens Arbete bildar opinion utifrån arbetarrörelsens värderingar.

Rösta i kyrkovalet

Publicerad 2017-09-12, 15:30   Uppdaterad 2020-08-25, 14:07

Helle Klein, chefredaktör.

Ledare Alla demokratiska krafter från borgerligt till socialdemokratiskt håll liksom de ”opolitiska” måste värna den öppna folkkyrkan inför extremhögerns hot att göra kyrkan mindre kristen och mer inskränkt.
Om du är medlem och har rösträtt – använd den i årets kyrkoval, skriver Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein.

På söndag är det kyrkoval – det bortglömda valet som det brukar kallas. I år pratas det dock mer än någonsin i medierna om detta val. Men för gemene man är det nog trots allt svårt att förstå varför valet är viktigt.

På Dagens Nyheters ledarsida både hånas kyrkovalet och anklagas Svenska kyrkan för vänstervridning. Å ena sidan vill ledarskribenten Erik Helmersson uppenbarligen inte att andra än präster och biskopar ska bestämma i kyrkan, ungefär som i den Påvekyrka han själv tillhör. Å andra sidan är det just dessa präster och biskopar han menar gör Svenska kyrkan vänstervriden. Hur ska han ha det?

Debatten är inte ny. Högertankesmedjan Timbro gav ut en rapport för 20 år sedan om det förfärliga i att Svenska kyrkans biskopar diskuterade världens orättvisor. Den progressiva borgerlighet som finns inom Centern, Liberalerna, Moderaterna etc och är aktiv i kyrkan känner sällan igen sig i talet om vänstervridning.

De tusentals förtroendevalda och aktiva lekmännen runtom i Svenska kyrkan vet att partipolitiken spelar mycket liten roll i kyrkoråd och stifsfullmäktige. Nomineringsgrupper – politiska såväl som icke-politiska – finns för att denna stora folkrörelse med 6 miljoner medlemmar ska kunna upprätthålla en demokratisk struktur. Helt i linje med den reformatoriska idén om myndigblivandet av människan – alla är Guds medarbetare, inte bara präster och biskopar.

Demokratin tillför dessutom kyrkan kompetens och engagemang. Inte sällan är det de med partipolitisk bakgrund, såväl borgerliga som socialdemokrater, som just har erfarenheter av att leda stora organisationer som kommuner, landsting, fackföreningar eller företag. Kyrkan är en stor arbetsgivare, fastighetsförvaltare och skogs- och markägare. Förutom att den dagligen ägnar sig åt människors existentiella behov.

Det är lätt att avfärda Helmersons snömos om kyrkan med ett skratt. Men skrattet fastnar i halsen då hans anklagelser om kyrkans vänstervridning är exakt samma retoriska figur som Sverigedemokraterna använder i sin propaganda i årets kyrkoval.

Extremhögern mobiliserar, något som nazistforskaren Maja Hagerman skriver om i sin kolumn i DN. De vill ta över kyrkan. Det ingår i den kulturkamp som SD likaväl som Nordiska Motståndsrörelsen bedriver. Att ”rädda svenskheten” och att ”rädda svenska kyrkan” är två sidor av samma nationalistiska mynt. (Som om Jesus vore född i Svedala.)

Hagerman ser kopplingar mellan det som händer i USA och vad som sker i den svenska bruna myllan. Den nystartade svenska sajten nordisk Alternativhöger är ett exempel på hur högerextremister med amerikanskt stöd försöker få in rasistiska och ultranationalistiska idéer i den svenska samhällsdebatten. Kyrkan är en bastion de gärna vill inta. Man uppmanar sina följare att rösta på SD i årets kyrkoval. Och Hagerman citerar från sajten:

” … då det kommer till kulturarv finns det anledning att lystra. Att lägga det i händerna på rödingar är ingen god idé, se vad som händer med minnesmärken i den amerikanska södern”.

Sverigedemokraterna har en valbudget på över 1 miljon kronor i år och vid partiets valupptakt sa Jimmie Åkesson: Vi ska ta över. Underförstått rädda kyrkan från kulturmarxisterna och vänsterliberalerna.

Det som står på spel är om Svenska kyrkan som en av de största aktörerna i civilsamhället fortsatt ska vara en röst för dem som har minst makt, för en human flyktingpolitik, för öppenhet och brobyggande till trossyskon som judar och muslimer, för HBTQ-rättigheter och samkönade äktenskap. Ja kort sagt: OM kyrkan ska fortsätta vara den kraft i samhället som vågar värna Människovärdet närhelst det står på spel och så se Kristus i varje medmänniska.

Alla demokratiska krafter från borgerligt till socialdemokratiskt håll liksom de ”opolitiska” måste värna den öppna folkkyrkan inför extremhögerns hot att göra kyrkan mindre kristen och mer inskränkt.

Om du är medlem och har rösträtt – använd den i årets kyrkoval!

Helle Klein är numer direktor för Sigtunastiftelsen.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

Planerade giftutsläpp väcker starka känslor  För sju av tio Eskilstunabor kan frågan avgöra hur de röstar

SD-politiker petas från förtroendeuppdrag i IF Metall

SD-politiker petas från förtroendeuppdrag i IF Metall

IF Metall: SD inte förenligt med fackets värderingar  ”Det är tragiskt”

SD-kopplat fackförbund snuvar IF Metall på avtalet

SD-kopplat fackförbund snuvar IF Metall på avtalet

Arbetsvärlden rapporterar  Startar eget fack på Instant Systems i Borås  IF Metall har inte gett upp

Åkessons utspel är ett hot mot Sverige – på riktigt

Eva Burman: Åkessons utspel är ett hot mot Sverige – på riktigt

SD vill göra inskränkningar i både yttrande- och tryckfriheten  ”Får inte gå obemärkt förbi”

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Kravet: Färre timmar på jobbet  Så ska industriarbetare orka till pensionen  ”S borde lyssna mer på LO”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

Krokar arm i kritik mot regeringens invandringspolitik  ”Lösningar går alltid att finna”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

58 fackliga debattörer: "Gjort för lite och för sent"  IF Metall hänvisar till tidigare uttalanden  "Väldigt lång väg att få bojkott på plats"

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen: ”Svagt och dåligt”

Bara MP och V röstade för förbudet  ”Svagt och dåligt av de andra partierna”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

Facken vill se hållbara lösningar, nationellt självbestämmande och ökad forskning