Industriarbetarnas tidning

Krönikor är personligt hållna texter. Åsikterna är skribenternas egna.

”Digitali­seringen är inget kafferep”

14 mars, 2018

Skrivet av

Per-Olof Sjöö är förbundsordförande för GS-facket.

Krönika Teknikskiftet som sker nu kommer att kräva ett starkt folkligt engagemang, inte minst på arbetsmarknaden. Men lyckas vi hålla ihop kan det bli riktigt bra.

Hur kommer framtidens arbetsmarknad att se ut? Det är en fråga som många redan nu svarar på, men ingen egentligen vet. Digitalisering, robotisering och artificiell intelligens är några av de begrepp som tar oss mot framtiden.

Vi har att se fram emot en arbetsmarknad där allt fler arbetsuppgifter utförs av digitala system och robotar. Detta är ingen fiktion utan snarare ett faktum. Redan i dag finns det digitala kundtjänster som bemöter ditt samtal utifrån vilken sinnesstämning du befinner dig i. Vi har åtminstone en kommun som via algoritmer bedömer om du är berättigad till försörjningsstöd (och som gör det bra). Jag har med egna ögon sett en robot sköta slutfinishen på kvalitetsmöbler, den känner alltså av om stolen håller rätt kvalitet.

Detta är bara början. Utvecklingen går så snabbt att det är omöjligt att se runt hörnet. Man kan fråga sig om detta är bra eller dåligt. Det är nog helt enkelt så att det beror på vad vi gör det till.

Få skulle nog säga att språnget från bondesamhälle till industrialisering gjorde människor lyckligare.Det berodde framför allt på att fördelningen av det nya värdeskapandet fördelades väldigt orättvist. De arbetare som slet i de nya fabrikerna fick inte ta del av det värde de skapade. Det var skälet till att man så småningom bildade fackföreningar, som hjälpligt kunde balansera maktobalansen.

Jag tänker att vi måste ta lärdom av detta inför det nya vi nu står inför. De som driver digitaliseringen är gigantiska företag med ofattbar omsättning. De opererar oberoende av landsgränser och är så ogreppbara att nationalstater står handfallna.

Dessutom har digitaliseringen öppnat en slags lucka i demokratins skyddsvärn. Genom robotiserade kampanjer har vi sett hur man kan använda sociala medier för att så split och öka polariseringen i olika länder. Det är lätt att sprida falska nyheter och sakta men säkert bryta ner tilliten mellan människor.

I Kina planerar man att begåva medborgarna med ”sociala krediter”. Det betyder att du blir bedömd utifrån hur hjälpsam du är att hålla rent i ditt grannskap, hur noga du är med att betala dina räkningar och, får man förmoda, hur lojal du är mot staten.

Vi kan alltså inte räkna med att detta teknikskifte blir ett kafferep. Utan ett starkt folkligt engagemang och politiker som värnar demokrati och rättvis fördelning kan det gå illa. Detta gäller inte minst på arbetsmarknaden. När gränser suddas ut mellan arbetsgivare och arbetstagare blir vi till slut alla budare på uppdrag som delas ut till den som tar minst betalt. Detta fenomen har redan fått ett passande namn; gig-ekonomi.

Låter jag negativ? Det är jag i grunden inte. Rätt hanterat kan vi lämna över hyfsade förutsättningar till kommande generationer. De värsta jobben ur arbetsmiljösynvinkel kommer att förvinna.

I förlängningen kommer vi alla dessutom att behöva jobba mindre.
Om vi bara håller ihop så kommer det att bli bra.

Per-Olof Sjöö är förbundsordförande för GS-facket.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Vad är prislappen för folkhälsa?

Vad är prislappen för folkhälsa?

Marknaden står handfallen inför den kris som coronaviruset skapat. De marknadsekonomiska instrumenten fungerar inte när det är andra värden än rent ekonomiska som ska in i ekvationen, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

”Nu är tid för solidaritet, inte höga aktieutdelningar”

”Nu är tid för solidaritet, inte höga aktieutdelningar”

Det är oerhört provocerande att företag tar del av ett krispaket finansierat av våra medlemmars skattepengar ena stunden för att sedan dela ut vinster till aktieägarna i nästa, skriver GS-fackets ordförande Per-Olof Sjöö.

Tacka facket för 5 000 mer i månaden

Att välja bort facket för att det är för dyrt är ett vanligt argument. Och samtidigt så fel – det skulle kosta oss så mycket mer om facket inte fanns, skriver GS förbundsordförande Per-Olof Sjöö.

Årtiondets första utmaningar är här

Det är inte lätt att sia om framtiden. Men klart är att två stora fackliga utmaningar väntar oss redan i närtid. Ett nytt kollektivavtal och förhandlingarna om arbetsrätten, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Häng med oss på avtalsäventyret!

Någon arbetsgivare undrade vilken verklighet vi lever i när vi redovisade avtalskraven. Svaret är att vi – till skillnad från vissa – är fast förankrade på moder jord.

Här är striderna vi måste utkämpa

Här är striderna vi måste utkämpa

Våra arbetsvillkor hotas just nu av flera olika politiska förslag. Nu gäller det att vi håller ihop och bemöter dem, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Är det här verkligen liberal politik?

Man kan bli förbannad på S när de lägger fram en budget för rika män. Men ännu mer på de liberala partierna som kräver dessa kompromisser, skriver Per-Olof Sjöö, förbundsordförande för GS-facket.

Nu är det dags att visa vår styrka

Vår sammanhållning är vårt starkaste vapen när det är dags att förhandla fram nytt avtal, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

”GS fortsätter att vara medlemsnära”

Tio år efter bildandet fortsätter vi att blicka framåt, skriver GS förbundsordförande Per-Olof Sjöö.

Nu måste vi stå upp för varandra

”Arbetstagarnas ställning behöver stärkas och vi måste få förhandlingarna om ett nytt anställningsskydd att handla om det”, skriver GS förbundsordförande Per-Olof Sjöö.

Kris i byggbranschen

Så gick det för arbetarna som fick gå från husfabriken

Så gick det för arbetarna som fick gå från husfabriken

Osäkerheten på marknaden gör att återstarten för K2A Trähus skjuts på framtiden.