Industriarbetarnas tidning

100 får gå från Lindbäcks

22 oktober, 2019

Skrivet av

Trähusproducenten Lindbäcks Bygg i Piteå drar ner kapaciteten tillfälligt. Men redan 2021 räknar vd Stefan Lindbäck med att behöva anställa igen.

I måndags fick de anställda vid Lindbäcks båda fabriker i Öjebyn och på Haraholmen i Piteå besked om neddragningen. Runt 50 inhyrda får gå och 55 anställda har varslats. Det finns två skäl till personalneddragningen, förklarar Stefan Lindbäck, vd på Lindbäcks Bygg.

Dels har uppstarten av den nya fabriken på Haraholmen krävt extra personalresurser för att bygga upp till den kapacitet som fabriken har i dag. När effektiviteten nu börjar landa på rätt nivå har de för mycket folk. Därför avslutas samarbetet med ett bemanningsbolag under november månad och ungefär 50 inhyrda får lämna fabriken.

Dels kräver flera beställda byggprojekt stora initiala insatser, som till exempel anläggning av vägar och gjutning av husgrunder, innan Lindbäcks kan leverera husmodulerna som monteras på plats.

– Skulle vi hålla samma takt som i dag i produktionen skulle vi behöva lägga dem på lager. Därför drar vi tillfälligt ner kapaciteten under 2020 för att 2021 kunna öka på den igen, säger Stefan Lindbäck.

Nedgången i bostadsbyggandet de senaste åren har företaget enligt Stefan Lindbäck inte märkt av. Tvärtom har de lyckats öka sin orderstock, som före sommaren sträckte sig 9 månader fram i tiden, till uppåt 13 månader. Med flera nya aktörer på marknaden för industriellt trähusbyggande har konkurrensen om projekten däremot hårdnat, vilket Stefan Lindbäck välkomnar.

Av de 55 varslade är 15 tjänstemän och 40 kollektivanställda. Förhandlingarna med facken inleds nästa vecka.

– Vi har lagt ett varsel med råge, vi hoppas att det blir färre som måste gå, säger Stefan Lindbäck.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Mörk tid väntar trähusföretagen

Mörk tid väntar trähusföretagen

Inbromsningen i trähusbranschen fortsätter. Efter en tuff höst lades flera stora varsel i januari. Nu flaggar arbetsgivarna för ännu bistrare tider det kommande året.

Nu börjar jobbjakten efter tunga varslet

Nu börjar jobbjakten efter tunga varslet

Till sommaren ska 100 av 250 anställda bort på Hjältevadshus. ”Trist att det är bostadspolitiken, och inte en lågkonjunktur, som har skapat krisen”, säger GS-klubbens ordförande Joakim Dacke.

Storvarsel på Strömsbruk: Simon, 33, orolig för framtiden – ”Särskilt eftersom jag snart ska bli pappa”

Storvarsel på Strömsbruk: Simon, 33, orolig för framtiden – ”Särskilt eftersom jag snart ska bli pappa”

Operatören Simon Wigsten är en av många som är oroliga nu när Holmen Iggesund har varslat 60 anställda om uppsägning.

GS: Regeringens åtgärder mot byggkrisen räcker inte

GS: Regeringens åtgärder mot byggkrisen räcker inte

GS-fackets ordförande Per-Olof Sjöö är inte imponerad av regeringens förslag. Trä- och möbelföretagens vd är mer positiv.

Så gick det för arbetarna som fick gå från husfabriken

Så gick det för arbetarna som fick gå från husfabriken

Osäkerheten på marknaden gör att återstarten för K2A Trähus skjuts på framtiden.

Byggkrisen slår mot betongföretagen: ”Alltid tragiskt att bli av med jobbet”

Byggkrisen slår mot betongföretagen: ”Alltid tragiskt att bli av med jobbet”

Betongföretagen står näst på tur när krisen i byggbranschen tvingar företag till uppsägningar.

Anebyhus i konkurs

Anebyhus i konkurs

Rekonstruktionen som inleddes i januari kunde inte rädda Anebyhusgruppen. Förra veckan begärde de sig själva i konkurs.
Det senaste året har bostadsbyggandet mer än halverats.

Hundratals förlorar jobbet i byggkrisen

Hundratals förlorar jobbet i byggkrisen

Den värsta byggkrisen på många år slår hårt mot husföretagen och deras underleverantörer. Svenska fönster tvingas nu säga upp nästan hundra industriarbetare. 

Vi står beredda att bygga husen

Vi står beredda att bygga husen

Samtidigt som bostadsbristen gör det svårt att få människor att flytta till jobben i norra Sverige, står många trähusbyggare utan arbete. Nu måste politikerna kliva fram, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

Bankkris – ordet som får industrin att rysa

Bankkris – ordet som får industrin att rysa

Många minns hur en kraschad bank på andra sidan jordklotet kan stoppa produktionen och skicka ut tusentals i arbetslöshet. Är det annorlunda den här gången?

DA granskar sprängdåden

Dagens Arbete avslöjar hur kriminella lätt kan smuggla ut stora mängder sprängmedel från byggarbetsplatser. Kontroll och tillsyn brister. Och dömda kan fortsätta spränga.

Stulet: Halvt ton sprängmedel

Mer än ett halvt ton sprängmedel har stulits från byggarbetsplatser i Sverige. Det visar Dagens Arbetes granskning.

Dagens Arbete granskar sprängdåden

Dagen Arbete har tagit reda på var sprängmedlet som används vid sprängdåden kommer ifrån. Över ett halvt ton sprängmedel har stulits från byggarbetsplatser de senaste fem åren. Här sammanfattar vi granskningen.

Larmet: Byggdynamit kan användas i terrordåd

”Sprängmedel är terroristernas favoritvapen. Därför är det angeläget att få stopp på stölderna av byggdynamit”, säger sprängmedelsexperten Bo Janzon. 

Så vill justitie­ministern stoppa sprängdåden

Efter Dagens Arbetes granskning: Regeringen vill ändra lagen för att stoppa stölderna av byggdynamit som används i sprängdåden. 

S: ”Kan finnas anledning att se över lagen”

Efter Dagens Arbetes granskning av sprängdåden öppnar Socialdemokraterna upp för en översyn av lagen om hantering av sprängmedel.

”Man undrar ju hur mycket sprängmedel som är i omlopp”

Det som förvånade journalisterna David Lundmark och Johanna Edström mest när de granskade hur mycket sprängmedel som är på drift, är att sprängmedel är så pass billigt – och politikerna inte gjort mer för att täppa till alla luckorna i lagen. 

Sprängkort dras inte in för dömda brottslingar

Personer som dömts för grova brott får inte sitt sprängkort indraget.
Dagens Arbetes granskning visar att de som ansvarar för sprängkorten inte får veta om någon döms för brott.

Företag spränger utan tillstånd

Trots indragna tillstånd kan företag fortsätta spränga. Dagens Arbetes granskning visar hur lätt det är för företag att strunta i myndighetens beslut.