IF Metall: ”Det handlar om vår trovärdighet”
”Inget skyddsombud alls är bättre än ett skyddsombud från SD” Anser att SD inte står upp för allas lika värde
Publicerad 2024-01-14, 08:07 Uppdaterad 2024-01-21, 22:36
Volvo lastvagnar har omfattande problem med sextrakasserier. Det avslöjade lokaltidningen VK i december. Ett flertal anställda trädde fram efter att en enkät visat på allvarliga problem.
En teamledare som klappar sin medarbetare på rumpan efter att hon berättat att hon utsatts för trakasserier av en annan arbetskamrat. En annan har fått oönskade sms från en kollega om hur han fått ”ett sjumannatält i brallan” när han tittar på bilder av henne.
I tidningsartiklarna växer en bild fram av en uppdelad arbetsplats: Ett äldre gäng med framför allt män som jobbat länge, mot yngre personer där många är kvinnor. Där känner sig flera obekväma med vad de upplever vara en gammaldags machojargong bland de äldre männen. Dessutom vittnar de om en utbredd tystnadskultur och mellanchefer som hellre flyttar runt personer när problem uppdagats än att ta tag i saken på allvar.

Roger Nyström, huvudskyddsombudet för IF Metallklubben, bekräftar bilden när Dagens Arbete kontaktar honom. Det var när Ungdomskommittén tog tag i uppgifterna som cirkulerade och gjorde en enkät som visade hur omfattande problemen var som det började hända saker.
– Det har förmodligen varit problem under lång tid men som kommit till ytan först nu. Det här förekommer nog på många arbetsplatser men nu har det blivit ett tydligt fokus här då vi haft många nyanställningar, säger han.
Facket och Volvo har beslutat att starta ett gemensamt arbete för att komma tillrätta med kränkningarna och sextrakasserierna.
– Vi vill ju samma sak, det här ska inte få förekomma. Så de tar det på allvar från företagets sida också, säger Roger Nyström.
Efter att Metoo satte sexuella trakasserier på dagordningen 2017 har medvetenheten blivit större. Men det har funnits kvar en klyfta mellan de som jobbat väldigt länge, där majoriteten är män, och de många nyanställda som kommit in på senare år, enligt Roger Nygren.
Samtidigt kan det vara svårare att rapportera om kränkningar på jobbet om man har en osäker anställning eller är inhyrd, vilket många av de yngre medarbetarna har haft, säger han. Rädslan att inte få jobba kvar gör att man inte vågar anmäla.
Efter att Volvo började med AFA:s rapporteringssystem för tillbud och olyckor, där man också kan kryssa i om man utsatts för trakasserier eller kränkning, hoppas han att det ska vara lite lättare.
– När någon rapporterar ett tillbud eller en olycka i appen går det iväg som ett ärende till närmsta chef. Men när man anmäler kränkningar och mobbning går det bara till huvudskyddsombudet för den berörda, och till en saftety manager. Sedan tar vi kontakt med rätt person. Det kan ju vara en chef som har utsatt en för kränkningen.
Läs också

”Det är väl det här som är den nya arbetsvärlden.”
Volvo väljer att svara på frågor via mejl. Vi ville veta hur företaget jobbat förebyggande mot sexuella trakasserier och om arbetet förändrats på något sätt efter vad som kommit fram i VL:s granskning. Vi undrade också hur de ser på att anställda inte vågat berätta om vad som händer av rädsla för att deras kontrakt inte ska bli förlängda eller att de ska bli inkallade till HR och bli varnade.
”Vi bedriver ett systematiskt arbetsmiljöarbete, där vi arbetar proaktivt och förebyggande i samverkan med facket. Det här är en fråga där vi och fackliga är helt överens, vi har nolltolerans och agerar när händelser kommer till vår kännedom. Vi tycker att granskningen bidragit positivt till att lyfta upp ämnet ytterligare i våra dialoger internt”, skriver kommunikationschefen Elisabeth Lundell.